Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: W wekslu lepiej podać pełną nazwę firmy

26.01.2016, 09:34; Aktualizacja: 26.01.2016, 09:39

Zarówno trasat (wystawca weksla), jak i remitent (podmiot, na rzecz którego ma być wypłacona suma wekslowa) powinni zostać zapisani na wekslu w ten sam sposób, co w rejestrze przedsiębiorców. Posłużenie się skrótem, który nie został ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym, skutkuje uznaniem, że weksel został wystawiony na rzecz podmiotu prawnie nieistniejącego – uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.

Reklama

Wyrok zapadł w sprawie, w której stronami sporu było towarzystwo ubezpieczeniowe i pośrednik ubezpieczeniowy. Ten drugi podpisał weksel in blanco, a ubezpieczyciel miał prawo wypełnić go – zgodnie z dołączoną do weksla deklaracją – w razie opóźnienia w przekazaniu na jego rachunek bankowy składek ubezpieczeniowych pobranych od klientów lub w wykonaniu innych zobowiązań pieniężnych wynikających z umowy pośrednictwa.


Pozostało jeszcze 41% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.