Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Kosztowna pomyłka urzędnika

24.02.2016, 09:31; Aktualizacja: 24.02.2016, 10:10
 • Wyślij
 • Drukuj

Gmina i samorząd odpowiadają za pomyłki urzędników stanu cywilnego przy czynnościach niewładczych.

Reklama

SN zajmował się sprawą, w której Wiesław W. rok przed śmiercią sporządził testament przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. W tej sprawie zapomniano jednak o jednym z warunków ważności testamentu allograficznego, tj. ostatnia wola nie została oświadczona wobec dwóch świadków. Z tego powodu sąd uznał testament za nieważny.

W tej sytuacji Robert W. niedoszły spadkobierca pozwał gminę miasta Tarnowa domagając się odszkodowania odpowiadającego wartości utraconego spadku. Sąd Okręgowy w Krakowie uwzględnił żądanie, zasądzając 133 tys. zł. `

Miasto jednak nie pogodziło się z wyrokiem i sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego. A ten uznał, że wykonywanie władzy publicznej nie ogranicza się do sfery ściśle pojętego imperium, ale do wszystkich form wykonywania zadań publicznych, także pozbawionych elementu władczego, a wpływających na sytuację prawną jednostki. Jeśli wykonywanie są nieprawidłowo rodzą odpowiedzialność odszkodowawczą z art. 417 par. 1 k.c.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.