Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Kosztowna pomyłka urzędnika

24.02.2016, 09:31; Aktualizacja: 24.02.2016, 10:10
 • Wyślij
 • Drukuj

Gmina i samorząd odpowiadają za pomyłki urzędników stanu cywilnego przy czynnościach niewładczych.

Reklama

SN zajmował się sprawą, w której Wiesław W. rok przed śmiercią sporządził testament przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. W tej sprawie zapomniano jednak o jednym z warunków ważności testamentu allograficznego, tj. ostatnia wola nie została oświadczona wobec dwóch świadków. Z tego powodu sąd uznał testament za nieważny.

W tej sytuacji Robert W. niedoszły spadkobierca pozwał gminę miasta Tarnowa domagając się odszkodowania odpowiadającego wartości utraconego spadku. Sąd Okręgowy w Krakowie uwzględnił żądanie, zasądzając 133 tys. zł. `

Miasto jednak nie pogodziło się z wyrokiem i sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego. A ten uznał, że wykonywanie władzy publicznej nie ogranicza się do sfery ściśle pojętego imperium, ale do wszystkich form wykonywania zadań publicznych, także pozbawionych elementu władczego, a wpływających na sytuację prawną jednostki. Jeśli wykonywanie są nieprawidłowo rodzą odpowiedzialność odszkodowawczą z art. 417 par. 1 k.c.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.