Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Niezgłoszony spadek jest opodatkowany

01.03.2016, 08:55; Aktualizacja: 01.03.2016, 09:14
 • Wyślij
 • Drukuj

Jeżeli odziedziczone akcje nie są notowane na rynku publicznym, to do ustalenia podstawy opodatkowania należy przyjąć wartość nominalną – orzekł NSA.

Reklama

Chodziło o wnuka, który odziedziczył po dziadku duży majątek. W skład spadku wchodziły: prawo do niewypłaconej dywidendy, udział w części nieruchomości oraz akcje zwykłe imienne (nienotowane na giełdzie).

Zasadniczo spadek od dziadka może być zwolniony z podatku, ale trzeba zawiadomić o nim urząd skarbowy w ciągu 6 miesięcy (art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, Dz.U. nr 93 poz. 768).

Wnuk tego nie zrobił i dlatego nie mógł skorzystać ze zwolnienia. Urząd skarbowy zażądał więc od niego podatku na ogólnych zasadach przewidzianych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Sprawa miała swój finał w NSA.  Sąd uznał, że w niniejszej sprawie wraz ze spadkiem podatnik nabył prawo majątkowe, które nie podlega zwolnieniu.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.