Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: ZUS ma prawo ściągnąć składki od zlecenia sędziego

02.03.2016, 09:24; Aktualizacja: 02.03.2016, 09:28
 • Wyślij
 • Drukuj

Sędzia musi zapłacić wszystkie daniny na rzecz ZUS od umów-zleceń, bowiem ta grupa zawodowa nie została wyłączona z takiego obowiązku przez ustawodawcę – uznał Sąd Najwyższy.

Reklama

Powodem zajęcia się sprawą była kasacja wniesiona przez okręgową izbę radców prawnych od wyroku sądu apelacyjnego, który podzielił pogląd ZUS o konieczności odprowadzenia składek od umowy-zlecenia sędziego. Ten bowiem na takiej podstawie prowadził zajęcia praktyczne z sądownictwa.

Zdaniem SN sędzia nie podlega ubezpieczeniom społecznym ze stosunku służbowego wynikającego z pracy w sądzie. Nie ma jednak żadnych podstaw, aby twierdzić, że nie podlega on obowiązkowi ubezpieczenia z tytułu zawarcia umowy-zlecenia.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.