Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: ZUS ma prawo ściągnąć składki od zlecenia sędziego

02.03.2016, 09:24; Aktualizacja: 02.03.2016, 09:28
 • Wyślij
 • Drukuj

Sędzia musi zapłacić wszystkie daniny na rzecz ZUS od umów-zleceń, bowiem ta grupa zawodowa nie została wyłączona z takiego obowiązku przez ustawodawcę – uznał Sąd Najwyższy.

Reklama

Powodem zajęcia się sprawą była kasacja wniesiona przez okręgową izbę radców prawnych od wyroku sądu apelacyjnego, który podzielił pogląd ZUS o konieczności odprowadzenia składek od umowy-zlecenia sędziego. Ten bowiem na takiej podstawie prowadził zajęcia praktyczne z sądownictwa.

Zdaniem SN sędzia nie podlega ubezpieczeniom społecznym ze stosunku służbowego wynikającego z pracy w sądzie. Nie ma jednak żadnych podstaw, aby twierdzić, że nie podlega on obowiązkowi ubezpieczenia z tytułu zawarcia umowy-zlecenia.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.