Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Nie każda ugoda sądowa jest bez PIT

03.03.2016, 09:39; Aktualizacja: 03.03.2016, 09:45
 • Wyślij
 • Drukuj

Były pracownik nie zapłaci podatku tylko od tej części odszkodowania, która przypada za okres wypowiedzenia – orzekł NSA.

Reklama

W sprawie chodziło o byłego pracownika, który żądał od fiskusa zwrotu 35 tys. zł zaliczki na PIT, niesłusznie – jak twierdził – odprowadzonego od odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę. Odszkodowanie to zostało wypłacone na podstawie ugody sądowej. Podatnik był przekonany, że w całości jest ono zwolnione z PIT, a pracodawca po prostu się pomylił.

Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził jednak, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT z podatku zwolniona jest wyłącznie ta część odszkodowania, która odpowiada okresowi wypowiedzenia umowy o pracę. Ze względu na przepracowany okres mężczyźnie przysługiwało tylko jednomiesięczne wypowiedzenie.

Dodał, że art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT zwalnia z podatku także inne odszkodowania otrzymane na podstawie ugody sądowej, ale wyłącza z preferencji korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Tymczasem odszkodowanie za kolejne 11 miesięcy jest taką właśnie korzyścią, bo gdyby pracownik został zwolniony zgodnie z zachowaniem okresu wypowiedzenia, to mógłby te pieniądze po prostu zarobić – wyjaśnił organ. Tego samego zdania był także dyrektor Izby Skarbowej. Wykładnię taką potwierdził też NSA.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.