Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: MSZ wyjaśni w sądzie sprawę not dyplomatycznych

09.03.2016, 08:47; Aktualizacja: 09.03.2016, 08:54
 • Wyślij
 • Drukuj

Czy noty dyplomatyczne wymieniane między rządem polskim a amerykańskim stanowią informację publiczną? Na to pytanie będzie musiał dopowiedzieć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - informuje DGP.

Reklama

Skargę na ministra spraw zagranicznych wniósł Marcin Puźniak, któremu odmówiono dostępu do korespondencji w sprawie wykonania wyroku Strasburga dotyczącego Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego.

MSZ twierdził, że noty stanowią korespondencję dyplomatyczną pomiędzy rządami, a ta nie podlega upublicznieniu, przekazywana jest bowiem z dochowaniem wymogów przewidzianych przez prawo i zwyczaj międzynarodowy.

Obywatel wniósł więc skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zarzuca MSZ złamanie prawa i bezczynność. W odpowiedzi na skargę resort bronił się, że ustawa o dostępie do informacji publicznej nie ma zastosowania do tej sprawy. Poza tym bezczynność zachodzi – zdaniem resortu – wtedy, gdy organ milczy, tymczasem MSZ dwukrotnie odpowiedziało obywatelowi, że nie może udostępnić żądanego dokumentu. Co więcej, pomimo braku podstaw do udostępnienia dokumentu organ przekazał syntetyczną informację o ich treści.

MSZ powołuje się też na konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. Jej art. 27 gwarantuje, że państwo przyjmujące chroni swobodne porozumiewanie się misji dyplomatycznych, których korespondencja urzędowa jest nietykalna.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.