Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: MSZ wyjaśni w sądzie sprawę not dyplomatycznych

09.03.2016, 08:47; Aktualizacja: 09.03.2016, 08:54
 • Wyślij
 • Drukuj

Czy noty dyplomatyczne wymieniane między rządem polskim a amerykańskim stanowią informację publiczną? Na to pytanie będzie musiał dopowiedzieć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - informuje DGP.

Reklama

Skargę na ministra spraw zagranicznych wniósł Marcin Puźniak, któremu odmówiono dostępu do korespondencji w sprawie wykonania wyroku Strasburga dotyczącego Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego.

MSZ twierdził, że noty stanowią korespondencję dyplomatyczną pomiędzy rządami, a ta nie podlega upublicznieniu, przekazywana jest bowiem z dochowaniem wymogów przewidzianych przez prawo i zwyczaj międzynarodowy.

Obywatel wniósł więc skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zarzuca MSZ złamanie prawa i bezczynność. W odpowiedzi na skargę resort bronił się, że ustawa o dostępie do informacji publicznej nie ma zastosowania do tej sprawy. Poza tym bezczynność zachodzi – zdaniem resortu – wtedy, gdy organ milczy, tymczasem MSZ dwukrotnie odpowiedziało obywatelowi, że nie może udostępnić żądanego dokumentu. Co więcej, pomimo braku podstaw do udostępnienia dokumentu organ przekazał syntetyczną informację o ich treści.

MSZ powołuje się też na konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. Jej art. 27 gwarantuje, że państwo przyjmujące chroni swobodne porozumiewanie się misji dyplomatycznych, których korespondencja urzędowa jest nietykalna.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.