Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Adwokaci bez szans na uniknięcie VAT

14.03.2016, 09:06; Aktualizacja: 14.03.2016, 09:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Prawnicy muszą płacić podatek od towarów i usług – wynika z opinii rzecznik generalnej TSUE

Reklama

Sprawa dotyczy przepisów belgijskich, ale z uwagi na ujednolicenie we wszystkich krajach unijnych przepisów o VAT ma też znaczenie dla Polski.

Belgijscy prawnicy do końca 2013 r. w ogóle nie płacili podatku od wartości dodanej. Pozwalał im na to belgijski przepis, który wprawdzie naruszał ogólną zasadę, ale pozwalał na to art. 371 unijnej dyrektywy VAT (przewidujący wyjątki od reguł ogólnych).

Potem jednak Belgia sama zdecydowała się znieść to zwolnienie i od 2014 r. tamtejsi prawnicy muszą płacić VAT według podstawowej stawki (21 proc.). Podwyżka ta została zaskarżona do belgijskiego trybunału konstytucyjnego, ale ten nie rozstrzygnął sprawy, tylko skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Spytał, czy opodatkowanie usług prawniczych VAT jest zgodne z europejską konwencją praw człowieka z 1950 r. i międzynarodowym paktem praw obywatelskich i politycznych z 1966 r.

W sprawie wypowiedziała się na razie rzecznik generalna TSUE Eleanor Sharpston. Wyjaśniła, że Belgia miała wprawdzie prawo utrzymywać zwolnienie z VAT dla usług prawnych, ale skoro z niego zrezygnowała, to nie może ponownie go wprowadzić, chociażby w ograniczonej formie.

Jej zdaniem prawnicy też nie mają prawa do żadnej z preferencji przewidzianych dla usług opieki i pomocy społecznej, w tym ani ze zwolnienia na podstawie art. 132 ust. 1 pkt g, ani z obniżonej stawki VAT przewiedzianej w poz. 15 załącznika nr 3 do dyrektywy dla instytucji o charakterze społecznym. Prawnicy nie mają takiego statusu – uważa rzecznik generalna.

Zwróciła też uwagę, że adwokaci świadczący usługi pro bono są opłacani z budżetu państwa, a więc koszty budżetowe w związku z finansowaniem systemu pomocy prawnej pozostają bez zmian. Likwidacja zwolnienia z VAT nie musi też przekładać się – jej zdaniem – na wzrost kosztów dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Chociażby z tego powodu opodatkowanie usług adwokatów nie musi oznaczać naruszenia praw obywatelskich – uznała Eleanor Sharpston.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.