Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Fiskus ma kłopoty z doręczeniem pism pełnomocnikom

15.03.2016, 09:03; Aktualizacja: 15.03.2016, 09:20
 • Wyślij
 • Drukuj

Jeżeli organ podatkowy prześle pismo pełnomocnikowi, który nie został wyznaczony do doręczeń, to tak, jakby w ogóle go nie dostarczył. Doręczenie jest bowiem nieskuteczne – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Reklama

Problem pojawił się z początkiem 2016 r. Po pierwsze wszedł wówczas w życie art. 144 par. 5 ordynacji podatkowej. Przepis ten zakłada, że adwokatom, radcom prawnym lub doradcom podatkowym pisma muszą być doręczane za pomocą środków komunikacji elektronicznej albo w siedzibie organu podatkowego. W związku z tym od nowego roku w pełnomocnictwach powinien być wskazany adres elektroniczny pełnomocnika (skrzynki e-PUAP). Po drugie od 1 stycznia br. pełnomocnictwa muszą być składane na urzędowym wzorze określonym w rozporządzeniu z 30 grudnia 2015 r. (Dz.U. poz. 2330). W pozycji 45 (druk PPS-1) zaznacza się, jeżeli dany pełnomocnik jest wyznaczony do doręczeń. Tymczasem zgodnie z art. 138g ordynacji podatkowej, jeżeli w danej sprawie ustalono więcej niż jednego pełnomocnika, to tylko jeden z nich musi być wyznaczony jako pełnomocnik do doręczeń.

Z kancelarii docierają jednak informacje, że w praktyce organy podatkowe nie zwracają uwagi na to, czy zgodnie ze złożonym pełnomocnictwem została zakreślona pozycja 45. Wysyłają więc pisma do któregokolwiek z wyznaczonych w sprawie pełnomocników – bo wszyscy muszą podawać adres elektroniczny do doręczeń.

Ministerstwo Finansów nie ma jednak wątpliwości, jak organy powinny postępować. Wyjaśnia, że w sytuacji gdy wyznaczony jest pełnomocnik do doręczeń (o którym mowa w art. 138g ordynacji podatkowej), organy podatkowe powinny wysyłać pisma właśnie jemu. Jeżeli pismo trafi do innego pełnomocnika, doręczenie będzie uznane za bezskuteczne.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.