Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Przypuszczenie może wystarczyć do egzekucji

17.03.2016, 08:59; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:04
 • Wyślij
 • Drukuj

Duża zaległość podatkowa może być wystarczającą przesłanką do uruchomienia egzekucji, czyli nadania nieostatecznej jeszcze decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Reklama

Sprawa dotyczyła kobiety, której zobowiązanie w VAT wynosiło prawie 9 mln zł. Była to duża kwota, zwłaszcza w stosunku do majątku podatniczki, który organy oszacowały na niespełna 2 mln zł. Dodatkowo część swojego dorobku kobieta sukcesywnie zbywała, m.in. przekazała darowiznę córce i wniosła posiadane nieruchomości aportem do spółek, których była wspólnikiem.

Urząd skarbowy uznał to za wystarczające przesłanki, aby przypuszczać, że kobieta nie ureguluje podatku, i nadać decyzji (ciągle jeszcze nieostatecznej) rygor natychmiastowej wykonalności. Podstawą do tego jest art. 239 ordynacji podatkowej.

W skardze do sądu podatniczka zarzuciła organom, że w żadnym stopniu nie udowodniły, iż nie ureguluje ona podatku. WSA w Warszawie uznał jednak, że nielogiczne byłoby wymagać od organów dowodów na wydarzenia, które mają się dopiero zdarzyć. Z art. 239 ordynacji wynika, że przy nadawaniu rygoru natychmiastowej wykonalności organy podatkowe opierają się na uprawdopodobnieniu, czyli przypuszczeniach i przesłankach.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.