Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Przypuszczenie może wystarczyć do egzekucji

17.03.2016, 08:59; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:04
 • Wyślij
 • Drukuj

Duża zaległość podatkowa może być wystarczającą przesłanką do uruchomienia egzekucji, czyli nadania nieostatecznej jeszcze decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Reklama

Sprawa dotyczyła kobiety, której zobowiązanie w VAT wynosiło prawie 9 mln zł. Była to duża kwota, zwłaszcza w stosunku do majątku podatniczki, który organy oszacowały na niespełna 2 mln zł. Dodatkowo część swojego dorobku kobieta sukcesywnie zbywała, m.in. przekazała darowiznę córce i wniosła posiadane nieruchomości aportem do spółek, których była wspólnikiem.

Urząd skarbowy uznał to za wystarczające przesłanki, aby przypuszczać, że kobieta nie ureguluje podatku, i nadać decyzji (ciągle jeszcze nieostatecznej) rygor natychmiastowej wykonalności. Podstawą do tego jest art. 239 ordynacji podatkowej.

W skardze do sądu podatniczka zarzuciła organom, że w żadnym stopniu nie udowodniły, iż nie ureguluje ona podatku. WSA w Warszawie uznał jednak, że nielogiczne byłoby wymagać od organów dowodów na wydarzenia, które mają się dopiero zdarzyć. Z art. 239 ordynacji wynika, że przy nadawaniu rygoru natychmiastowej wykonalności organy podatkowe opierają się na uprawdopodobnieniu, czyli przypuszczeniach i przesłankach.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.