Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: O doliczaniu podatku przez adwokata decyduje umowa

22.03.2016, 08:05; Aktualizacja: 22.03.2016, 08:16
 • Wyślij
 • Drukuj

Jeżeli z umowy nie wynika, że zasądzone na rzecz klienta koszty zastępstwa procesowego to kwota netto, to pełnomocnik nie może doliczyć podatku – wyjaśnił dyrektor łódzkiej izby.

Reklama

Z pytaniem wystąpiła kancelaria adwokacka, która świadczy na rzecz klienta wiele usług, w tym sprawuje zastępstwo procesowe przed sądami oraz w postępowaniu egzekucyjnym. Za wszystkie swoje usługi otrzymuje wynagrodzenie w stałej kwocie. Oprócz tego przysługuje jej wynagrodzenie zasądzone na rzecz klienta od strony przeciwnej z tytułu zwrotu kosztów zastępstwa procesowego oraz w postępowaniu egzekucyjnym (po ich wyegzekwowaniu od dłużnika).

Do faktury dotyczącej zwrotu tych kosztów kancelaria doliczała 23 proc. VAT. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi to zakwestionował. Zwrócił uwagę, że w umowie między pełnomocnikiem a klientem zwykle są określane szczegółowo wysokość wynagrodzenia oraz zasady jego ustalania, dla uniknięcia ewentualnych nieporozumień. Dotyczy to także zastępstwa procesowego. Jeśli więc umowa nie stanowi inaczej, to wynagrodzenie z tytułu kosztów zastępstwa procesowego powinno być potraktowane jako kwota brutto, tj. zawierająca VAT.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.