Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Sąd kolejny raz broni drobnych wspólników przed MF

23.03.2016, 08:06; Aktualizacja: 23.03.2016, 08:36
 • Wyślij
 • Drukuj

Mniejszościowi udziałowcy i akcjonariusze także mogą wymieniać udziały i akcje bez podatku – potwierdził WSA w Gdańsku.

Reklama

To już trzeci wyrok przyznający w tej sprawie rację podatnikom, a nie fiskusowi. Wcześniej gdański WSA orzekł podobnie 12 stycznia 2016 r. (sygn. akt I SA/Gd 1794/15) i 13 stycznia 2016 r. (sygn. akt I SA/Gd (1828/15). Wszystkie te orzeczenia są nieprawomocne.

Innego zdania jest wciąż minister finansów, który zmienia nawet korzystne dla podatników interpretacje indywidualne. Przykładem jest interpretacja z 22 lutego 2016 r. (nr DD9.8220.2.46.2016.KZU). Tego samego zdania, co minister, są dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/4511-956/15-4/MG i IPPB2/4511-954/15-4/MG) oraz dyrektor łódzkiej izby (nr IPT-PB3/4511-235/15-2/AC).

WSA w Gdańsku uznał, że sama zamiana słowa „wspólników” na „wspólnika” dokonana nowelizacją, która obowiązuje od 2015 r.,nie może być powodem odmowy wyłączenia z podatku dla mniejszościowych udziałowców. To tylko redakcyjna zmiana, a celem nowelizacji było całkiem co innego – aby spełnienie warunków dotyczących wymiany udziałów można było oceniać przez pryzmat grupy wspólników, o ile transakcje wymiany udziałów, które doprowadziły do spełnienia warunków zwolnienia, nastąpią w ciągu 6 miesięcy poprzedzających uzyskanie bezwzględnej większości praw głosów w spółce, której udziały (akcje) są nabywane.

Potwierdza to uzasadnienie do projektu nowelizacji PIT i CIT – stwierdził WSA. Wskazał, że stanowisko fiskusa jest sprzeczne z unijną dyrektywą 2009/133/WE z 19 października 2009 r.

PS/źródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.