Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Sąd kolejny raz broni drobnych wspólników przed MF

23.03.2016, 08:06; Aktualizacja: 23.03.2016, 08:36
 • Wyślij
 • Drukuj

Mniejszościowi udziałowcy i akcjonariusze także mogą wymieniać udziały i akcje bez podatku – potwierdził WSA w Gdańsku.

Reklama

To już trzeci wyrok przyznający w tej sprawie rację podatnikom, a nie fiskusowi. Wcześniej gdański WSA orzekł podobnie 12 stycznia 2016 r. (sygn. akt I SA/Gd 1794/15) i 13 stycznia 2016 r. (sygn. akt I SA/Gd (1828/15). Wszystkie te orzeczenia są nieprawomocne.

Innego zdania jest wciąż minister finansów, który zmienia nawet korzystne dla podatników interpretacje indywidualne. Przykładem jest interpretacja z 22 lutego 2016 r. (nr DD9.8220.2.46.2016.KZU). Tego samego zdania, co minister, są dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/4511-956/15-4/MG i IPPB2/4511-954/15-4/MG) oraz dyrektor łódzkiej izby (nr IPT-PB3/4511-235/15-2/AC).

WSA w Gdańsku uznał, że sama zamiana słowa „wspólników” na „wspólnika” dokonana nowelizacją, która obowiązuje od 2015 r.,nie może być powodem odmowy wyłączenia z podatku dla mniejszościowych udziałowców. To tylko redakcyjna zmiana, a celem nowelizacji było całkiem co innego – aby spełnienie warunków dotyczących wymiany udziałów można było oceniać przez pryzmat grupy wspólników, o ile transakcje wymiany udziałów, które doprowadziły do spełnienia warunków zwolnienia, nastąpią w ciągu 6 miesięcy poprzedzających uzyskanie bezwzględnej większości praw głosów w spółce, której udziały (akcje) są nabywane.

Potwierdza to uzasadnienie do projektu nowelizacji PIT i CIT – stwierdził WSA. Wskazał, że stanowisko fiskusa jest sprzeczne z unijną dyrektywą 2009/133/WE z 19 października 2009 r.

PS/źródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.