Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Wyrok w polskiej sprawie zaszkodził na Wyspach

04.04.2016, 08:20; Aktualizacja: 04.04.2016, 08:24
 • Wyślij
 • Drukuj

Polisy ubezpieczeniowe mogą zdrożeć o VAT nie tylko w naszym kraju. Podobny problem czeka Brytyjczyków i Irlandczyków. Powodem jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 17 marca 2016 r. w sprawie polskiej spółki Aspiro (C-40/15).

Reklama

TSUE orzekł w nim, że likwidacja szkód zlecana przez ubezpieczycieli firmom zewnętrznym powinna być opodatkowana podstawową stawką VAT.

Do tej pory sądzono, że są to usługi pomocnicze do ubezpieczeniowych, które w Polsce mogą być zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Trybunał uznał jednak inaczej.

Wyrok ten, choć dotyczył polskich przepisów, ma też znaczenie dla rynków brytyjskiego i irlandzkiego. Tam również ubezpieczyciele zlecali na zewnątrz wiele dodatkowych czynności i były one objęte zwolnieniem.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.