Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Wyrok w polskiej sprawie zaszkodził na Wyspach

04.04.2016, 08:20; Aktualizacja: 04.04.2016, 08:24
 • Wyślij
 • Drukuj

Polisy ubezpieczeniowe mogą zdrożeć o VAT nie tylko w naszym kraju. Podobny problem czeka Brytyjczyków i Irlandczyków. Powodem jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 17 marca 2016 r. w sprawie polskiej spółki Aspiro (C-40/15).

Reklama

TSUE orzekł w nim, że likwidacja szkód zlecana przez ubezpieczycieli firmom zewnętrznym powinna być opodatkowana podstawową stawką VAT.

Do tej pory sądzono, że są to usługi pomocnicze do ubezpieczeniowych, które w Polsce mogą być zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Trybunał uznał jednak inaczej.

Wyrok ten, choć dotyczył polskich przepisów, ma też znaczenie dla rynków brytyjskiego i irlandzkiego. Tam również ubezpieczyciele zlecali na zewnątrz wiele dodatkowych czynności i były one objęte zwolnieniem.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.