Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Asystentów w sądach nadal dużo za mało

07.04.2016, 08:55; Aktualizacja: 07.04.2016, 09:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że nadal średnio jeden asystent musi służyć pomocą niemal trzem sędziom - informuje DGP.

Reklama

Na koniec 2015 r. w sądach zatrudnionych było 9969 osób na stanowisku sędziego oraz 3553 jako asystenci sędziego. Takie dane podał resort w odpowiedzi na interpelację posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz. Zwróciła ona uwagę na problem braku wskazania w obecnych przepisach liczby sędziów, z którymi mogą równocześnie współpracować asystenci. We wcześniejszej wersji rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu wykonywania czynności przez asystentów sędziów (Dz.U. z 2002 r. nr 192, poz. 1613) było bowiem wyraźnie powiedziane, że osoba taka może pełnić obowiązki asystenta nie więcej niż dwóch sędziów. Tymczasem dziś często zdarza się, że jeden asystent współpracuje z kilkoma, a czasem nawet ze wszystkimi sędziami wydziału, w którym jest zatrudniony.

Odpowiadając na interpelację, Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, przyznał, że współpraca asystenta sędziego z dużą liczbą sędziów w dłuższej perspektywie nie jest dla żadnej ze stron pożądana. Jak jednak zaznaczył, to na prezesie sądu oraz przewodniczącym wydziału spoczywa obowiązek takiej organizacji pracy, aby pomoc asystentów była jak najbardziej efektywna. Co więcej, „wprowadzenie sztywnych standardów ilościowych obciążenia pracą asystenta sędziego będącego przecież organem pomocniczym sędziego nie wydaje się możliwe bez ewentualnego uprzedniego wprowadzenia standardów obciążenia pracą samego sędziego”. To może być jednak trudne – o ile nie niemożliwe – skoro zgodnie z u.s.p. czas pracy sędziego jest określony wymiarem jego zadań.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.