Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Zmiany w urlopach zdrowotnych sędziów

08.04.2016, 09:20; Aktualizacja: 08.04.2016, 09:53
 • Wyślij
 • Drukuj

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje właśnie nad zmianami przepisów o urlopach zdrowotnych sędziów. W nowelizacji do ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych chce nie tylko wprowadzić jasne kryteria mówiące o tym, kiedy o urlop można się ubiegać i na jakiej podstawie, ale też zobowiązać ministra sprawiedliwości do uzasadnienia decyzji odmownej.

Reklama

Ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2012 r. złożono 38 wniosków o urlop zdrowotny, uwzględniono 26. W 2013 r. wniosków było 36, uwzględniono 14. W 2014 r. z 52 wniosków uwzględniono 18, a w 2015 r. z 47 – 19.

Powodem wnioskowania są zwykle przewlekłe choroby krążenia, serca, kręgosłupa i słuchu. 

Gazeta prognozuje, że wniosków o urlop może przybywać. Najnowsze badania kondycji zdrowotnej Temidy nie napawają bowiem optymizmem. Wynika z nich, że prawie 60 proc. zatrudnionych w sądach pracuje w stresie.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.