Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Lotniska nadal bez podatku od nieruchomości

12.04.2016, 09:15; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:25
 • Wyślij
 • Drukuj

Komisja Europejska nie rozpatrzy skargi Zabierzowa w sprawie zwolnienia aeroportu z daniny- donosi DGP.

Reklama

W 2015 r., gdy małopolska gmina wniosła skargę do Komisji Europejskiej na nasz kraj (DGP 4/2015 i 31/2015). Problem wynikł z obowiązującego od 1 stycznia 2003 r. art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.). Zwalnia on z daniny budynki, budowle i zajęte pod nie grunty na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego. Po wejściu do UE przepis ten został uznany za zgodny z prawem unijnym środek pomocowy (pismo Komisji Europejskiej do polskiego rządu z 24 kwietnia 2007 r., TREN A.4 MS/cm D(2007) 308701).

Po 30 kwietnia 2007 r. minął jednak trzyletni okres przejściowy i Polska powinna była notyfikować ten przepis w Brukseli. Rząd tego nie zrobił, co dla Zabierzowa stało się najpoważniejszym argumentem w walce o utracone dochody z podatku.

W skardze do KE gmina napisała, że pomoc w postaci zwolnienia z podatku ma charakter selektywny, zakłóca lub może zakłócać konkurencję na rynku wspólnotowym, została udzielona na warunkach korzystniejszych niż na rynku oraz wpływa na wymianę handlową. Jest przez to niezgodna z art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Gdyby skarga została rozpatrzona i uwzględniona, miałoby to poważne skutki budżetowe. Lotniska, czyli beneficjenci nielegalnej pomocy, musiałyby ją zwrócić i płacić podatek od całości swojej infrastruktury. W gminie Zabierzów, na terenie której znajduje się lotnisko Kraków-Balice, oszacowano koszt zwolnienia na około 6 mln zł rocznie.

Inne miasta, których na terenie znajdują się porty lotnicze (np. Gdańsk, Radom), nie były zainteresowane kwestionowaniem zwolnienia. Okazuje się, że ich wysiłek poszedłby na marne, bo Bruksela postanowiła nie rozpatrywać skargi Zabierzowa.

Jak poinformowało DGP biuro prasowe komisarz ds. konkurencji Margarethe Vestager, polska gmina nie jest „podmiotem zainteresowanym”, który jest uprawniony do złożenia skargi zgodnie z art. 1 lit. h rozporządzenia Rady UE 2015/1589 z 13 lipca 2015 r.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.