Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Niejasne przepisy utrudniają pracę dziennikarzom

13.04.2016, 09:17; Aktualizacja: 13.04.2016, 09:31
 • Wyślij
 • Drukuj

Czy dziennikarze mogą pytać urzędników o ich zamierzenia, oceny, plany, pomysły, czy koncepcje? Pytać mogą. Ale okazuje się, że udzielenie odpowiedzi zależy wyłącznie od dobrej woli pytanego. Przepisy działają w tym wypadku na niekorzyść mediów - czytamy w DGP.

Reklama

O tym, jak to może wyglądać w praktyce, przekonał się Tomasz Żółciak, dziennikarz DGP. Zapytał Kancelarię Prezydenta, czy głowa państwa dopuści Związek Miast Polskich do zasiadania w Radzie Dialogu Społecznego. W odpowiedzi dowiedział się, że pytanie pozostaje poza zakresem ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Kancelaria pouczyła go, że zgodnie z art. 3a prawa prasowego do pytań prasy stosuje się przepisy dotyczące dostępu do informacji publicznej. A ta, zgodnie z definicją, obejmuje tylko informacje odnoszące się do istniejącego stanu rzeczy oraz czynności już dokonanych przez organ; dotyczy więc tylko sfery faktów, a nie niezmaterializowanych zamierzeń, idei, koncepcji czy pomysłów.

Dziennikarze nie są więc w kontaktach z władzą uprzywilejowani w porównaniu z przeciętnym Kowalskim. Na odpowiedź mogą czekać nawet 14 dni.

Jest też cała grupa podmiotów, które w ogóle nie muszą odpowiadać dziennikarzowi; nie dotyczy ich bowiem ani prawo prasowe, ani ustawa o dostępie do informacji publicznej. Są to m.in. posłowie, senatorowie, radni.

PS/źródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.