Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Niejasne przepisy utrudniają pracę dziennikarzom

13.04.2016, 09:17; Aktualizacja: 13.04.2016, 09:31
 • Wyślij
 • Drukuj

Czy dziennikarze mogą pytać urzędników o ich zamierzenia, oceny, plany, pomysły, czy koncepcje? Pytać mogą. Ale okazuje się, że udzielenie odpowiedzi zależy wyłącznie od dobrej woli pytanego. Przepisy działają w tym wypadku na niekorzyść mediów - czytamy w DGP.

Reklama

O tym, jak to może wyglądać w praktyce, przekonał się Tomasz Żółciak, dziennikarz DGP. Zapytał Kancelarię Prezydenta, czy głowa państwa dopuści Związek Miast Polskich do zasiadania w Radzie Dialogu Społecznego. W odpowiedzi dowiedział się, że pytanie pozostaje poza zakresem ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Kancelaria pouczyła go, że zgodnie z art. 3a prawa prasowego do pytań prasy stosuje się przepisy dotyczące dostępu do informacji publicznej. A ta, zgodnie z definicją, obejmuje tylko informacje odnoszące się do istniejącego stanu rzeczy oraz czynności już dokonanych przez organ; dotyczy więc tylko sfery faktów, a nie niezmaterializowanych zamierzeń, idei, koncepcji czy pomysłów.

Dziennikarze nie są więc w kontaktach z władzą uprzywilejowani w porównaniu z przeciętnym Kowalskim. Na odpowiedź mogą czekać nawet 14 dni.

Jest też cała grupa podmiotów, które w ogóle nie muszą odpowiadać dziennikarzowi; nie dotyczy ich bowiem ani prawo prasowe, ani ustawa o dostępie do informacji publicznej. Są to m.in. posłowie, senatorowie, radni.

PS/źródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.