Czwartek, 20 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: TK sprawdzi kryteria uzyskania becikowego

14.04.2016, 07:48; Aktualizacja: 14.04.2016, 08:03
 • Wyślij
 • Drukuj

Przepisy, które skutkują odmową przyznania świadczenia, pomimo tego że kobieta z przyczyn niezależnych od siebie nie mogła znaleźć się pod opieką medyczną od 10. tygodnia ciąży, naruszają zasadę równego traktowania i szczególnej pomocy państwa dla rodzin – taki zarzut został postawiony w skardze skierowanej przez jednego z rodziców do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

Skarga dotyczy art. 15b ust. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.).

Zgodnie z nim jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowe, przysługuje pod warunkiem, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Jednak z dokumentu, który otrzymała żona skarżącego, wynikało, że znajdowała się pod opieką od 12. tygodnia ciąży. Z tego powodu gmina odmówiła jej przyznania becikowego, a decyzja ta została utrzymana w mocy przez samorządowe kolegium odwoławcze oraz WSA i NSA.

Żaden z organów odwoławczych nie uwzględnił argumentacji, że matka dziecka nie mogła dochować wskazanego w przepisach terminu, ponieważ w tym momencie nie wiedziała o zajściu w ciążę. Przy czym brak tej świadomości miał charakter niezawiniony i jego podstawą były względy natury fizjologicznej.

Zdaniem skarżącego taka sytuacja stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości (art. 32 ust. 1).

PS/źródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.