Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Rośnie liczba skarg kasacyjnych

19.04.2016, 09:23; Aktualizacja: 19.04.2016, 09:43
 • Wyślij
 • Drukuj

W ciągu roku liczba spraw w Naczelnym Sądzie Administracyjnym zwiększyła się niemal o jedną dziesiątą. A przez minione pięć lat się podwoiła - informuje DGP.

Reklama

W 2015 r. w stosunku do 2014 nieznacznie zmniejszył się wpływ skarg do sądów wojewódzkich (mniej o 0,76 proc.), natomiast wyraźnie wzrosła liczba skarg kasacyjnych złożonych do NSA (o 8,94 proc. więcej).

Z zaprezentowanej wczoraj podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów informacji o działalności sądów administracyjnych w 2015 r. wynika, że liczba wszystkich skarg, złożonych do obu instancji (czyli do jednostek wojewódzkich oraz NSA) utrzymała się na tym samym poziomie, co w 2014 r. (102 tys.).

Podobnie jak w poprzednich latach dominowały sprawy podatkowe. W sądach wojewódzkich rozstrzygnięcia w tym zakresie stanowiły jedną trzecią wszystkich załatwionych spraw. W NSA było ich jeszcze więcej – ponad 43 proc. wszystkich rozpoznanych kasacji.

Co więcej, z roku na rok w sądach pozostaje do rozpoznania coraz więcej zaległych skarg (czyli złożonych w poprzednich okresach). Ze sprawozdania wynika, że w 2016 r. jednostki wojewódzkie miały ich 33 tys., podczas gdy w 2015 r. było ich 31 tys., a rok wcześniej 28 tys.

Podobnie wyglądała sytuacja w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W 2015 r. pozostało mu do rozpoznania przeszło 22 tys. zaległych skarg kasacyjnych. Do tego doszło przeszło 18, 5 tys. nowych, co daje łącznie przeszło 40,5 tys. NSA nie zdołał rozpoznać nawet połowy z nich. Po załatwieniu niecałych 15 tys. skarg na 2016 r. zostało mu jeszcze niemal 26 tys. zaległych.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.