Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Siedmiu sędziów rozstrzygnie, jak skarżyć interpretacje

20.04.2016, 09:30; Aktualizacja: 20.04.2016, 09:47
 • Wyślij
 • Drukuj

Poszerzony skład NSA odpowie, czy podatnik, który chce podważyć w sądzie wykładnię fiskusa, rzeczywiście musi najpierw poczekać na jego odpowiedź.

Reklama

Sprawa jest niezwykle ważna przede wszystkim dla podatników niezadowolonych z otrzymanej interpretacji indywidualnej, ale także dla tych, którzy nie zgadzają się na przedłużenie przez fiskusa terminu na zwrot VAT. Problem sprowadza się do tego, kiedy złożyć skargę do sądu administracyjnego, żeby nie było ani za wcześnie, ani za późno.

Dotyczy to art. 52 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Wynika z niego, że zanim podatnik złoży skargę do sądu wojewódzkiego, musi najpierw wezwać organ do usunięcia naruszenia prawa. Co do tego nie ma wątpliwości. Wezwanie trzeba złożyć na piśmie w ciągu 14 dni od dnia otrzymania interpretacji czy postanowienia.

Spór dotyczy wyłącznie tego, jak długo od złożenia wezwania trzeba czekać ze złożeniem skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Z art. 53 par. 2 wynika bowiem, że skargę wnosi się w terminie 30 dni liczonych od dnia doręczenia odpowiedzi organu albo w terminie 60 dni liczonych od dnia wniesienia odwołania, jeśli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie.

Podatnicy stoją na stanowisku, że skargę do WSA mogą składać od razu, nawet nazajutrz po wezwaniu organu do naruszenia prawa. Tłumaczą, że boją się przegapić terminu na złożenie skargi (gdyby organ im nie odpowiedział) ani nie chcą składać jej w pośpiechu (gdyby mieli dostać odpowiedź na dzień przed upływem 60-dniowego terminu). Z tego względu składają skargi do sądów możliwie szybko, nie czekając na odpowiedź fiskusa.

Sądy są w tej sprawie podzielone. W związku z tymi rozbieżnościami NSA zdecydował się skierować problem pod rozstrzygnięcie większego składu. Sędzia Jan Rudowski poinformował, że trzeba będzie na nie poczekać około trzech miesięcy.

PS/źródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.