Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Bloger odliczy koszty, ale nie VAT

21.04.2016, 09:19; Aktualizacja: 21.04.2016, 09:32
 • Wyślij
 • Drukuj

Podatnik, który testuje nabyte towary, aby następnie opisać je w internecie, a przy tym zarabia na reklamach podobnych produktów, nie może odliczać VAT od zakupów. Nie mają one bowiem oczywistego i bezpośredniego powiązania z czynnościami opodatkowanymi – stwierdził bydgoski organ.

Reklama

Z pytaniem wystąpił podatnik, który od jakiegoś czasu prowadzi blog o tematyce lajfstajlowej w kategoriach: kultura i sztuka, moda męska, podróże, kulinaria, alkohol, technologia, dieta i sport, dziecko.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy może on odliczyć VAT od produktów, które kupuje do testowania i opisywania na blogu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że bloger nie ma takiego prawa. Wyjaśnił, że w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT odliczyć można podatek naliczony związany z transakcjami, których następstwem jest określenie podatku należnego. Nie liczy się przy tym każdy rodzaj powiązania o charakterze pośrednim, lecz taki, który ma charakter oczywisty i bezpośredni – dodał dyrektor izby, powołując się na wyroki TSUE.

PS/źródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.