Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Bloger odliczy koszty, ale nie VAT

21.04.2016, 09:19; Aktualizacja: 21.04.2016, 09:32
 • Wyślij
 • Drukuj

Podatnik, który testuje nabyte towary, aby następnie opisać je w internecie, a przy tym zarabia na reklamach podobnych produktów, nie może odliczać VAT od zakupów. Nie mają one bowiem oczywistego i bezpośredniego powiązania z czynnościami opodatkowanymi – stwierdził bydgoski organ.

Reklama

Z pytaniem wystąpił podatnik, który od jakiegoś czasu prowadzi blog o tematyce lajfstajlowej w kategoriach: kultura i sztuka, moda męska, podróże, kulinaria, alkohol, technologia, dieta i sport, dziecko.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy może on odliczyć VAT od produktów, które kupuje do testowania i opisywania na blogu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że bloger nie ma takiego prawa. Wyjaśnił, że w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT odliczyć można podatek naliczony związany z transakcjami, których następstwem jest określenie podatku należnego. Nie liczy się przy tym każdy rodzaj powiązania o charakterze pośrednim, lecz taki, który ma charakter oczywisty i bezpośredni – dodał dyrektor izby, powołując się na wyroki TSUE.

PS/źródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.