Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Wyłudzanie VAT przestanie być dochodowym biznesem

26.04.2016, 09:02; Aktualizacja: 26.04.2016, 09:29
 • Wyślij
 • Drukuj

Majątek pochodzący z przestępstwa będzie przechodził na rzecz Skarbu Państwa. Projekt dotyczący konfiskaty rozszerzonej jest już gotowy – zadeklarowała wczoraj premier Beata Szydło.

Reklama

Na wspólnej konferencji z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą zapewniała, że ma to być skuteczne uderzenie w przestępców gospodarczych, którzy w ostatnich latach m.in. wyłudzają miliardy złotych VAT z budżetu państwa.

W walce z oszustami pomóc ma właśnie konfiskata rozszerzona. Jej wprowadzenia wymaga dyrektywa 2014/42/UE, którą Polska powinna wdrożyć do jesieni 2016 r. Jak wyjaśnił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: na rzecz Skarbu Państwa przechodzić ma nie tylko majątek zgromadzony na skutek popełnienia przestępstwa (nie tylko skarbowego), lecz także ten, który jest dzięki niemu pomnażany.

Kolejna zmiana dotknie skazanych na przynajmniej 5 lat pozbawienia wolności za popełnienie przestępstwa gospodarczego. Aby ustrzec się konfiskaty, będą oni musieli udowodnić legalność pochodzenia swojego majątku.

Surowsze rozwiązania mają też dotyczyć członków zorganizowanych grup przestępczych. Będą oni musieli udowadniać legalność majątku zgromadzonego także w okresie 5 lat przed popełnieniem czynu zabronionego. W innym przypadku mienie przepadnie. Zniknie też możliwość uchylania się przed konfiskatą poprzez ubezwłasnowolnienie czy w drodze przedawnienia przestępstwa, bo państwo będzie mogło zabrać nielegalnie zdobyty majątek, nawet jeśli sprawca przestępstwa już umrze.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.