Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Wyłudzanie VAT przestanie być dochodowym biznesem

26.04.2016, 09:02; Aktualizacja: 26.04.2016, 09:29
 • Wyślij
 • Drukuj

Majątek pochodzący z przestępstwa będzie przechodził na rzecz Skarbu Państwa. Projekt dotyczący konfiskaty rozszerzonej jest już gotowy – zadeklarowała wczoraj premier Beata Szydło.

Reklama

Na wspólnej konferencji z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą zapewniała, że ma to być skuteczne uderzenie w przestępców gospodarczych, którzy w ostatnich latach m.in. wyłudzają miliardy złotych VAT z budżetu państwa.

W walce z oszustami pomóc ma właśnie konfiskata rozszerzona. Jej wprowadzenia wymaga dyrektywa 2014/42/UE, którą Polska powinna wdrożyć do jesieni 2016 r. Jak wyjaśnił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: na rzecz Skarbu Państwa przechodzić ma nie tylko majątek zgromadzony na skutek popełnienia przestępstwa (nie tylko skarbowego), lecz także ten, który jest dzięki niemu pomnażany.

Kolejna zmiana dotknie skazanych na przynajmniej 5 lat pozbawienia wolności za popełnienie przestępstwa gospodarczego. Aby ustrzec się konfiskaty, będą oni musieli udowodnić legalność pochodzenia swojego majątku.

Surowsze rozwiązania mają też dotyczyć członków zorganizowanych grup przestępczych. Będą oni musieli udowadniać legalność majątku zgromadzonego także w okresie 5 lat przed popełnieniem czynu zabronionego. W innym przypadku mienie przepadnie. Zniknie też możliwość uchylania się przed konfiskatą poprzez ubezwłasnowolnienie czy w drodze przedawnienia przestępstwa, bo państwo będzie mogło zabrać nielegalnie zdobyty majątek, nawet jeśli sprawca przestępstwa już umrze.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.