Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Rodzicami w akcie stanu cywilnego nie mogą być dwie kobiety

29.04.2016, 09:02; Aktualizacja: 29.04.2016, 09:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Zagraniczny akt urodzenia, w którym rodzicami dziecka są dwie kobiety, nie mógł być wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego.

Reklama

O transkrypcję sporządzonego w Londynie aktu urodzenia wystąpiła matka dziecka, obywatelka polska, na stałe zameldowana w Polsce.

Kierownik urzędu stanu cywilnego odmówił, gdyż nasze ustawodawstwo nie zna pojęcia „rodzice jednopłciowi". Wojewoda śląski nie uwzględnił odwołania. Stwierdził, że odmowa transkrypcji nie wpływa na prawa dziecka ani jego matki do swobodnego przemieszczania się w UE.

Matka dziecka złożyła, w imieniu własnym i syna, skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Sąd nie uwzględnił skargi. Zdaniem WSA nie może budzić wątpliwości, że wpisanie do polskich ksiąg stanu cywilnego treści zagranicznego aktu urodzenia, który oprócz matki dziecka jako drugiego rodzica wymienia kobietę, byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP.

Pojęcie „rodzice" zawsze odnosi się do osób różnej płci, tj. kobiety i mężczyzny. Wpisując do polskiej księgi urodzeń wspomniany zagraniczny akt urodzenia, kierownik urzędu stanu cywilnego musiałby wpisać dwie kobiety, przy czym jedną w rubryce „ojciec".

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.