Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Rodzicami w akcie stanu cywilnego nie mogą być dwie kobiety

29.04.2016, 09:02; Aktualizacja: 29.04.2016, 09:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Zagraniczny akt urodzenia, w którym rodzicami dziecka są dwie kobiety, nie mógł być wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego.

Reklama

O transkrypcję sporządzonego w Londynie aktu urodzenia wystąpiła matka dziecka, obywatelka polska, na stałe zameldowana w Polsce.

Kierownik urzędu stanu cywilnego odmówił, gdyż nasze ustawodawstwo nie zna pojęcia „rodzice jednopłciowi". Wojewoda śląski nie uwzględnił odwołania. Stwierdził, że odmowa transkrypcji nie wpływa na prawa dziecka ani jego matki do swobodnego przemieszczania się w UE.

Matka dziecka złożyła, w imieniu własnym i syna, skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Sąd nie uwzględnił skargi. Zdaniem WSA nie może budzić wątpliwości, że wpisanie do polskich ksiąg stanu cywilnego treści zagranicznego aktu urodzenia, który oprócz matki dziecka jako drugiego rodzica wymienia kobietę, byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP.

Pojęcie „rodzice" zawsze odnosi się do osób różnej płci, tj. kobiety i mężczyzny. Wpisując do polskiej księgi urodzeń wspomniany zagraniczny akt urodzenia, kierownik urzędu stanu cywilnego musiałby wpisać dwie kobiety, przy czym jedną w rubryce „ojciec".

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.