Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Sąd oceni dyscyplinarkę w postępowaniu cywilnym

05.05.2016, 09:05; Aktualizacja: 05.05.2016, 09:10
 • Wyślij
 • Drukuj

Sędziowie, którzy rozpatrują odwołania dyscyplinarne funkcjonariusza służby więziennej, nie mogą stosować procedury karnej, ale cywilną. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Reklama

Mężczyzna był funkcjonariuszem służby więziennej. Pod koniec czerwca 2014 r. dyrektor aresztu śledczego wymierzył mu karę dyscyplinarną wydalenia ze służby, gdyż funkcjonariusz zgłosił się na służbę pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusz odwołał się do dyrektora okręgowej służby więziennej, który utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie. Na tej podstawie jego przełożony stwierdził wygaśnięcie stosunku służbowego z dniem 21 sierpnia 2014 r. Zwolniony wniósł więc odwołanie do sądu I instancji, w którym domagał się uchylenia decyzji przełożonego i zasądzenia od Skarbu Państwa 30 tys. zł za czas pozostawania poza służbą. Sąd rejonowy, który uznał, że sprawa jest z zakresu prawa pracy i zastosował procedurę cywilną, oddalił powództwo.

Sprawa trafiła do sądu II instancji. Ten jednak miał wątpliwości, czy w sprawach związanych z postępowaniem dyscyplinarnym stosuje się procedurę karną, czy też cywilną. W efekcie postanowił skierować w tej sprawie pytanie prawne do Sądu Najwyższego.

SN podjął uchwałę, w której orzekł, że do postępowań funkcjonariuszy służby więziennej w postępowaniu dyscyplinarnym ma zastosowanie procedura cywilna.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.