Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Sąd oceni dyscyplinarkę w postępowaniu cywilnym

05.05.2016, 09:05; Aktualizacja: 05.05.2016, 09:10
 • Wyślij
 • Drukuj

Sędziowie, którzy rozpatrują odwołania dyscyplinarne funkcjonariusza służby więziennej, nie mogą stosować procedury karnej, ale cywilną. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Reklama

Mężczyzna był funkcjonariuszem służby więziennej. Pod koniec czerwca 2014 r. dyrektor aresztu śledczego wymierzył mu karę dyscyplinarną wydalenia ze służby, gdyż funkcjonariusz zgłosił się na służbę pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusz odwołał się do dyrektora okręgowej służby więziennej, który utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie. Na tej podstawie jego przełożony stwierdził wygaśnięcie stosunku służbowego z dniem 21 sierpnia 2014 r. Zwolniony wniósł więc odwołanie do sądu I instancji, w którym domagał się uchylenia decyzji przełożonego i zasądzenia od Skarbu Państwa 30 tys. zł za czas pozostawania poza służbą. Sąd rejonowy, który uznał, że sprawa jest z zakresu prawa pracy i zastosował procedurę cywilną, oddalił powództwo.

Sprawa trafiła do sądu II instancji. Ten jednak miał wątpliwości, czy w sprawach związanych z postępowaniem dyscyplinarnym stosuje się procedurę karną, czy też cywilną. W efekcie postanowił skierować w tej sprawie pytanie prawne do Sądu Najwyższego.

SN podjął uchwałę, w której orzekł, że do postępowań funkcjonariuszy służby więziennej w postępowaniu dyscyplinarnym ma zastosowanie procedura cywilna.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.