Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Adwokat, który nie wykonuje zawodu może złożyć skargę kasacyjną

06.05.2016, 09:11; Aktualizacja: 06.05.2016, 09:30
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoba, która nie wykonuje zawodu adwokata, ale jest wpisana na listę samorządu adwokackiego, ma prawo złożyć skargę kasacyjną we własnej sprawie - uznał NSA.

Reklama

Komornik sądowy – wpisany na listę adwokatów nie wykonujących zawodu – wniósł skargę na postanowienie ministra finansów w przedmiocie pozostawienia wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego bez rozpatrzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku skargę tę oddalił.

Powołał się na art. 175 par. 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który wprowadza wymóg, aby skarga kasacyjna była sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego.

Inaczej skargę ocenił jednak Naczelny Sąd Administracyjny, który uznał, że skarżący, jako osoba wpisana na stosowną listę samorządu zawodowego i nie ukarana zawieszeniem w wykonywaniu czynności zawodowych, mimo, iż nie wykonuje zawodu adwokata, mógł sporządzić i wnieść skargę kasacyjną, albowiem działał we własnej sprawie.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.