Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Adwokat, który nie wykonuje zawodu może złożyć skargę kasacyjną

06.05.2016, 09:11; Aktualizacja: 06.05.2016, 09:30
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoba, która nie wykonuje zawodu adwokata, ale jest wpisana na listę samorządu adwokackiego, ma prawo złożyć skargę kasacyjną we własnej sprawie - uznał NSA.

Reklama

Komornik sądowy – wpisany na listę adwokatów nie wykonujących zawodu – wniósł skargę na postanowienie ministra finansów w przedmiocie pozostawienia wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego bez rozpatrzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku skargę tę oddalił.

Powołał się na art. 175 par. 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który wprowadza wymóg, aby skarga kasacyjna była sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego.

Inaczej skargę ocenił jednak Naczelny Sąd Administracyjny, który uznał, że skarżący, jako osoba wpisana na stosowną listę samorządu zawodowego i nie ukarana zawieszeniem w wykonywaniu czynności zawodowych, mimo, iż nie wykonuje zawodu adwokata, mógł sporządzić i wnieść skargę kasacyjną, albowiem działał we własnej sprawie.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.