Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Ulga podatkowa nie jest prawem konstytucyjnym

11.05.2016, 09:44; Aktualizacja: 11.05.2016, 09:56
 • Wyślij
 • Drukuj

Jeżeli przepisy nie przewidują zwolnienia podatkowego, to Trybunał Konstrukcyjny nie może się nimi zająć.

Reklama

TK odmówił nadania biegu skardze złożonej przez spółkę, która otrzymała odszkodowanie zasądzone jej od dyrektora urzędu kontroli skarbowej. Spółka uważała, że nie musi odprowadzać od tego podatku, bo ustawy o CIT nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (art. 2 ust. 1 pkt 3).

Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że w tym przypadku ma zastosowanie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodem są otrzymane pieniądze. Wyjaśnił też, że gdyby ustawodawca chciał zwolnić od podatku odszkodowania od Skarbu Państwa, to uwzględniłby taki przepis w ustawie. Sądy administracyjne były tego samego zdania.

W skardze do TK spółka podniosła, że przepisy ustawy o CIT ograniczają prawo do wynagrodzenia szkody związanej z naruszającymi prawo działaniami organów administracji publicznej, bo przewidują uszczuplenie odszkodowania o podatek. Skarb Państwa uzyskuje więc korzyść z tytułu sprzecznego z prawem działania jego organów.

Trybunał uznał jednak skargę za niedopuszczalną. Spółka złożyła ją bowiem na lukę w prawie. TK zajmuje się zaś tylko przepisami uchwalonymi.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.