Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Ulga podatkowa nie jest prawem konstytucyjnym

11.05.2016, 09:44; Aktualizacja: 11.05.2016, 09:56
 • Wyślij
 • Drukuj

Jeżeli przepisy nie przewidują zwolnienia podatkowego, to Trybunał Konstrukcyjny nie może się nimi zająć.

Reklama

TK odmówił nadania biegu skardze złożonej przez spółkę, która otrzymała odszkodowanie zasądzone jej od dyrektora urzędu kontroli skarbowej. Spółka uważała, że nie musi odprowadzać od tego podatku, bo ustawy o CIT nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (art. 2 ust. 1 pkt 3).

Dyrektor izby skarbowej stwierdził jednak, że w tym przypadku ma zastosowanie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodem są otrzymane pieniądze. Wyjaśnił też, że gdyby ustawodawca chciał zwolnić od podatku odszkodowania od Skarbu Państwa, to uwzględniłby taki przepis w ustawie. Sądy administracyjne były tego samego zdania.

W skardze do TK spółka podniosła, że przepisy ustawy o CIT ograniczają prawo do wynagrodzenia szkody związanej z naruszającymi prawo działaniami organów administracji publicznej, bo przewidują uszczuplenie odszkodowania o podatek. Skarb Państwa uzyskuje więc korzyść z tytułu sprzecznego z prawem działania jego organów.

Trybunał uznał jednak skargę za niedopuszczalną. Spółka złożyła ją bowiem na lukę w prawie. TK zajmuje się zaś tylko przepisami uchwalonymi.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.