Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Czy można samemu pozbawić się praw

12.05.2016, 09:45; Aktualizacja: 12.05.2016, 10:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd Najwyższy rozstrzygnie pytanie prawne, czy o ubezwłasnowolnienia może wystąpić sam zainteresowany.

Reklama

Stanisław N. bezrobotny, bezdomny z Częstochowy wystąpił do sądu o częściowe ubezwłasnowolnienie. W tym zamiarze wspiera go też jego adwokat.

Tylko ograniczony krąg podmiotów może wystąpić z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie: małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo i prokurator. W sprawie Stanisława N. śledczy jednak odmówił interwencji, nie dopatrzył się bowiem przesłanek ubezwłasnowolnienia.

W tej sytuacji sąd okręgowy oddalił wniosek, jako złożony przez osobę nieuprawnioną, a Sąd Apelacyjny w Katowicach zdecydował się zwrócić z pytaniem w tej sprawie do Sadu Najwyższego, sugerując odejście do wykładni literalnej na rzecz celowościowej.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.