Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Czy można samemu pozbawić się praw

12.05.2016, 09:45; Aktualizacja: 12.05.2016, 10:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd Najwyższy rozstrzygnie pytanie prawne, czy o ubezwłasnowolnienia może wystąpić sam zainteresowany.

Reklama

Stanisław N. bezrobotny, bezdomny z Częstochowy wystąpił do sądu o częściowe ubezwłasnowolnienie. W tym zamiarze wspiera go też jego adwokat.

Tylko ograniczony krąg podmiotów może wystąpić z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie: małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo i prokurator. W sprawie Stanisława N. śledczy jednak odmówił interwencji, nie dopatrzył się bowiem przesłanek ubezwłasnowolnienia.

W tej sytuacji sąd okręgowy oddalił wniosek, jako złożony przez osobę nieuprawnioną, a Sąd Apelacyjny w Katowicach zdecydował się zwrócić z pytaniem w tej sprawie do Sadu Najwyższego, sugerując odejście do wykładni literalnej na rzecz celowościowej.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.