Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Chciał zapłacić więcej i sąd mu pozwolił

18.05.2016, 08:56; Aktualizacja: 18.05.2016, 09:02
 • Wyślij
 • Drukuj

Nieczęsto się zdarza, aby podatnik domagał się wyższej, a nie niższej stawki VAT na sprzedawane przez siebie produkty. Tym razem tak właśnie było i co więcej, skarżący wygrał - informuje DGP.

Reklama

Chodziło o kredę nawozową granulowaną, która mieści się w grupowaniu PKWiU (08.11.30.0) „kreda i dolomit inny niż kalcynowany”. Do grudnia 2014 r. była ona opodatkowana według stawki 23 proc., ale pod koniec roku minister finansów uznał, że właściwa jest stawka preferencyjna (8 proc.). Zmienił więc z urzędu cztery interpretacje indywidualne (m.in. PT8/033/137-1/859/PBD/14/RD110556).

Skorygował również interpretację indywidualną wydaną na wniosek przedsiębiorcy. Mimo że zmiana wydawała się dla biznesmena korzystna (miał płacić 8 proc., a nie 23 proc.), to jednak domagał się on od ministra interpretacji ogólnej.

Minister jednak odmówił, a WSA w Warszawie potwierdził, że odmowa była zasadna.

Przedsiębiorca ponownie stanął przed sądem wojewódzkim. Tym razem zaskarżył zmianę udzielonej mu interpretacji indywidualnej. Argumentował, że została ona dokonana z naruszeniem prawa.

Spór sprowadzał się do tego, czy kreda nawozowa granulowana ma te same właściwości co kreda mielona nawozowa. Główny Urząd Statystyczny uznał, że tak zaklasyfikował je w tym samym grupowaniu PKWiU. Podatnik się z tym nie zgadzał.

Po burzliwej rozprawie WSA w Warszawie przyznał rację przedsiębiorcy i uchylił zmianę interpretacji.

Konsekwencją uchylenia przez sąd zaskarżonej interpretacji indywidualnej jest to, że stanowisko organów podatkowych jest ponownie rozbieżne. Przedsiębiorca z Raciszyna płaci bowiem 23 proc. VAT, a jego konkurencja (która nie zaskarżyła korzystnych dla niej interpretacji indywidualnych), stosuje stawkę preferencyjną 8 proc.

W tym momencie zachodzi przesłanka niejednolitego stosowania przepisów prawa, która uzasadniałaby wydanie przez ministra interpretacji ogólnej.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.