Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Chciał zapłacić więcej i sąd mu pozwolił

18.05.2016, 08:56; Aktualizacja: 18.05.2016, 09:02
 • Wyślij
 • Drukuj

Nieczęsto się zdarza, aby podatnik domagał się wyższej, a nie niższej stawki VAT na sprzedawane przez siebie produkty. Tym razem tak właśnie było i co więcej, skarżący wygrał - informuje DGP.

Reklama

Chodziło o kredę nawozową granulowaną, która mieści się w grupowaniu PKWiU (08.11.30.0) „kreda i dolomit inny niż kalcynowany”. Do grudnia 2014 r. była ona opodatkowana według stawki 23 proc., ale pod koniec roku minister finansów uznał, że właściwa jest stawka preferencyjna (8 proc.). Zmienił więc z urzędu cztery interpretacje indywidualne (m.in. PT8/033/137-1/859/PBD/14/RD110556).

Skorygował również interpretację indywidualną wydaną na wniosek przedsiębiorcy. Mimo że zmiana wydawała się dla biznesmena korzystna (miał płacić 8 proc., a nie 23 proc.), to jednak domagał się on od ministra interpretacji ogólnej.

Minister jednak odmówił, a WSA w Warszawie potwierdził, że odmowa była zasadna.

Przedsiębiorca ponownie stanął przed sądem wojewódzkim. Tym razem zaskarżył zmianę udzielonej mu interpretacji indywidualnej. Argumentował, że została ona dokonana z naruszeniem prawa.

Spór sprowadzał się do tego, czy kreda nawozowa granulowana ma te same właściwości co kreda mielona nawozowa. Główny Urząd Statystyczny uznał, że tak zaklasyfikował je w tym samym grupowaniu PKWiU. Podatnik się z tym nie zgadzał.

Po burzliwej rozprawie WSA w Warszawie przyznał rację przedsiębiorcy i uchylił zmianę interpretacji.

Konsekwencją uchylenia przez sąd zaskarżonej interpretacji indywidualnej jest to, że stanowisko organów podatkowych jest ponownie rozbieżne. Przedsiębiorca z Raciszyna płaci bowiem 23 proc. VAT, a jego konkurencja (która nie zaskarżyła korzystnych dla niej interpretacji indywidualnych), stosuje stawkę preferencyjną 8 proc.

W tym momencie zachodzi przesłanka niejednolitego stosowania przepisów prawa, która uzasadniałaby wydanie przez ministra interpretacji ogólnej.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.