Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Rzecznik prasowy sądu z większym pensum orzeczniczym

19.05.2016, 08:04; Aktualizacja: 19.05.2016, 08:23
 • Wyślij
 • Drukuj

Trwają prace nad zmianami w regulaminie sądów powszechnych. Obecna wersja przewiduje, że rzecznicy prasowi będą otrzymywać 90 proc. spraw przypadających na jednego sędziego w wydziale. We wcześniejszej wersji było to jedynie 50 proc.

Reklama

Środowisko sędziowskie nieprzychylnie podchodzi do tych zmian. Uważa, że podniesienie pensum mogłoby bardzo utrudnić sędziom wywiązywanie się z ich obowiązków rzecznikowskich.

Kolejna zmiana zaproponowana w projekcie nowelizacji regulaminu urzędowania sądów powszechnych polegała na podwyższeniu z 25 do 50 proc. pensum orzeczniczego dla sędziów delegowanych do biura Krajowej Rady Sądownictwa. Ta propozycja również wywołała sprzeciw.

Obowiązki sędziego delegowanego do KRS pochłaniają naprawdę dużo czasu. Podniesienie o połowę obowiązków orzeczniczych dla nich spowoduje, że mało kto będzie chciał pracować w radzie lub też trzeba będzie mocno ograniczyć naszą ważną aktywność – twierdzi sędzia Waldemar Żurek, rzecznik KRS.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.