Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Notarialne poświadczenie dziedziczenia nie zastępuje zawiadomienia o nabyciu spadku

20.05.2016, 09:08; Aktualizacja: 20.05.2016, 09:20
 • Wyślij
 • Drukuj

Poświadczenie przez rejenta dziedziczenia nie zwalnia osoby, która nie chce płacić podatku od spadków, z obowiązku zawiadomienia o spadku fiskusa.

Reklama

W niniejszej sprawie kobieta z dwójką dzieci straciła męża. Przed śmiercią mężczyzna prowadził firmę, która przeszła na spadkobierców.

Pod koniec września 2009 r. notariusz poświadczył, że spadek po zmarłym na podstawie ustawy odziedziczyli żona oraz synowie. Akt został zarejestrowany w elektronicznym rejestrze aktów poświadczenia dziedziczenia w dniu sporządzenia.

Po prawie roku kobieta postanowiła zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego, że przedkłada trzy zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Wyjaśniła, że robi to na wypadek, gdyby fiskus nie uznał nabycia spadku w formie aktu notarialnego.

I tu zaczął się problem, bo fiskus uznał, że obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn w jej przypadku powstał w momencie zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia (art. 6 ust. 4 ustawy). I od tego zdarzenia należało liczyć sześciomiesięczny termin.

Zdaniem fiskusa kobieta terminu nie dochowała i wraz z dziećmi straciła szansę na uniknięcie daniny. Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza nie zwalnia osoby, która chce skorzystać ze zwolnienia, z obowiązku zawiadomienia urzędu o nabyciu spadku.

Sprawa trafiła na wokandę, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie nie przyznał racji pokrzywdzonej przez los rodzinie. Tak samo orzekł sąd kasacyjny.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.