Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Absolwent KSSiP dostanie etat

27.05.2016, 07:49; Aktualizacja: 27.05.2016, 08:03
 • Wyślij
 • Drukuj

Aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury po zdanym egzaminie od razu dostaną etat w sądzie.

Reklama

MS chce zmienić ustawę – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Uważa, że przepisy, które dziś obowiązują, są nieracjonalne i mało ekonomiczne. Chodzi o to, że zanim absolwent krakowskiej szkoły zacznie się ubiegać o etat asesora, musi odbyć 18-miesięczny staż, a potem wziąć udział w konkursie i poddać się cenie Krajowej Rady Sądownictwa.

– Chcemy, by etat asesora dostawał z automatu każdy aplikant aplikacji sędziowskiej po zdanym egzaminie zawodowym. Po np. dwu-, trzyletniej pracy w sądzie byłby oceniany i stawał do konkursu na sędziowski wakat. I dopiero wtedy byłaby uruchamiana procedura opiniowania przez Krajową Radę Sądownictwa – tłumaczy gazecie Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.