Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Absolwent KSSiP dostanie etat

27.05.2016, 07:49; Aktualizacja: 27.05.2016, 08:03
 • Wyślij
 • Drukuj

Aplikanci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury po zdanym egzaminie od razu dostaną etat w sądzie.

Reklama

MS chce zmienić ustawę – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Uważa, że przepisy, które dziś obowiązują, są nieracjonalne i mało ekonomiczne. Chodzi o to, że zanim absolwent krakowskiej szkoły zacznie się ubiegać o etat asesora, musi odbyć 18-miesięczny staż, a potem wziąć udział w konkursie i poddać się cenie Krajowej Rady Sądownictwa.

– Chcemy, by etat asesora dostawał z automatu każdy aplikant aplikacji sędziowskiej po zdanym egzaminie zawodowym. Po np. dwu-, trzyletniej pracy w sądzie byłby oceniany i stawał do konkursu na sędziowski wakat. I dopiero wtedy byłaby uruchamiana procedura opiniowania przez Krajową Radę Sądownictwa – tłumaczy gazecie Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.