Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Decyzja ministra o losie sędziego jest niezaskarżalna

30.05.2016, 08:22; Aktualizacja: 30.05.2016, 08:41
 • Wyślij
 • Drukuj

Sędzia nie ma prawa odwołać się od decyzji ministra sprawiedliwości odmawiającej mu przeniesienia do innego sądu – taki wniosek płynie ze środowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Reklama

Orzeczenie NSA to efekt odwołania Ministerstwa Sprawiedliwości od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zapadł on w sprawie Janusza Pelczarskiego, sędziego, który wielokrotnie starał się o przeniesienie z jednego z sądów warszawskich do okręgu łódzkiego. Po otrzymaniu szóstej decyzji odmownej zdecydował się na próbę potraktowania decyzji ministra jako decyzji administracyjnej i złożył skargę do WSA. Ten przyznał mu rację i uznał, że od takiego rozstrzygnięcia ministra służy sędziemu droga odwoławcza do sądu administracyjnego.

NSA uchylił jednak ten wyrok, a skargę sędziego oddalił. Rafał Wolnik, sędzia sprawozdawca, uzasadniając ustnie to orzeczenie podkreślił, że zdaniem NSA decyzja ministra sprawiedliwości w przedmiocie nieprzeniesienia sędziego do innego sądu na jego wniosek – nie jest decyzją administracyjną. Jak wskazywał, rozstrzygana jest w niej kwestia ustrojowo – konstytucyjna, a nie dotycząca uprawnienia przysługującego konkretnemu sędziemu.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.