Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: To sąd musi zbadać warunki za kratami

31.05.2016, 08:28; Aktualizacja: 31.05.2016, 08:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Były osadzony nie ma możliwości udowodnić, że warunki w zakładzie karnym były złe. Obowiązek sprawdzenia tego twierdzenia spoczywa więc na rozpoznających sprawę sędziach - uznał SN.

Reklama

W maju 2013 roku Adam Słomka został aresztowany na 5 dni za utrwalanie przebiegu rozprawy bez zezwolenia sądu. Były działacz opozycji przyszedł na proces dotyczący zbrodni komunistycznych. Chciał transmitować jej przebieg w internecie, lecz nie zgodził się na to sąd. Słomka nie dostosował się do poleceń sędziego, w efekcie została mu wymierzona kara porządkowa 5 dni aresztu.

Pozbawienie wolności okazało się jednak niesłuszne – tyle że wymiar sprawiedliwości doszedł do takiego wniosku już po tym, jak Słomka odbył karę. Aktywista wystąpił więc o 170 tys. zł zadośćuczynienia od Skarbu Państwa, wskazując przy tym, że był przetrzymywany w fatalnych warunkach.

Sąd okręgowy przyznał mu 3 tys. zł, zaś apelacyjny podwyższył kwotę do 5 tys. zł. Oba sądy uznały, że Słomka nie udowodnił, że był osadzony w celi urągającej godności człowieka.

Sprawa trafiła ostatecznie do Sądu Najwyższego. A ten rozprawił się z argumentacją obu instancji. W uzasadnieniu wyroku uchylającego orzeczenie sądu apelacyjnego wskazał, że wymiar sprawiedliwości oczekiwał od wnioskodawcy wypełnienia warunku wyjątkowo trudnego do spełnienia, a być może nawet niemożliwego. „Żaden z sądów nie wskazał, za pomocą jakich dowodów wnioskodawca mógł wykazać podnoszone przez siebie okoliczności” – czytamy w uzasadnieniu wyroku SN.

Sąd Najwyższy zauważył, że domniemanie, iż w zakładzie karnym zagwarantowane są godne warunki odpowiadające przepisom, jest potrzebne. Ale upada ono w momencie, gdy osadzony zwraca uwagę na nieprawidłowości. Wówczas zareagować musi sąd, który ma o wiele większe możliwości zebrania materiału dowodowego, który wykaże, czy pozbawienie wolności związane było z naruszeniem regulacji penitencjarnych.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.