Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: To sąd musi zbadać warunki za kratami

31.05.2016, 08:28; Aktualizacja: 31.05.2016, 08:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Były osadzony nie ma możliwości udowodnić, że warunki w zakładzie karnym były złe. Obowiązek sprawdzenia tego twierdzenia spoczywa więc na rozpoznających sprawę sędziach - uznał SN.

Reklama

W maju 2013 roku Adam Słomka został aresztowany na 5 dni za utrwalanie przebiegu rozprawy bez zezwolenia sądu. Były działacz opozycji przyszedł na proces dotyczący zbrodni komunistycznych. Chciał transmitować jej przebieg w internecie, lecz nie zgodził się na to sąd. Słomka nie dostosował się do poleceń sędziego, w efekcie została mu wymierzona kara porządkowa 5 dni aresztu.

Pozbawienie wolności okazało się jednak niesłuszne – tyle że wymiar sprawiedliwości doszedł do takiego wniosku już po tym, jak Słomka odbył karę. Aktywista wystąpił więc o 170 tys. zł zadośćuczynienia od Skarbu Państwa, wskazując przy tym, że był przetrzymywany w fatalnych warunkach.

Sąd okręgowy przyznał mu 3 tys. zł, zaś apelacyjny podwyższył kwotę do 5 tys. zł. Oba sądy uznały, że Słomka nie udowodnił, że był osadzony w celi urągającej godności człowieka.

Sprawa trafiła ostatecznie do Sądu Najwyższego. A ten rozprawił się z argumentacją obu instancji. W uzasadnieniu wyroku uchylającego orzeczenie sądu apelacyjnego wskazał, że wymiar sprawiedliwości oczekiwał od wnioskodawcy wypełnienia warunku wyjątkowo trudnego do spełnienia, a być może nawet niemożliwego. „Żaden z sądów nie wskazał, za pomocą jakich dowodów wnioskodawca mógł wykazać podnoszone przez siebie okoliczności” – czytamy w uzasadnieniu wyroku SN.

Sąd Najwyższy zauważył, że domniemanie, iż w zakładzie karnym zagwarantowane są godne warunki odpowiadające przepisom, jest potrzebne. Ale upada ono w momencie, gdy osadzony zwraca uwagę na nieprawidłowości. Wówczas zareagować musi sąd, który ma o wiele większe możliwości zebrania materiału dowodowego, który wykaże, czy pozbawienie wolności związane było z naruszeniem regulacji penitencjarnych.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.