Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Pensja członka gabinetu politycznego jest jawna

01.06.2016, 08:52; Aktualizacja: 01.06.2016, 09:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Jawne powinno być nie tylko wynagrodzenie szefa gabinetu politycznego, ale też pensja pozostałych jego członków – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Reklama

Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła wniosek o dostęp do informacji publicznej w grudniu 2013 r. Poprosiło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (obecnie Ministerstwo Rozwoju) o udostępnienie danych członków gabinetu politycznego, wysokości ich wynagrodzenia miesięcznego brutto (w rozbiciu na poszczególne składniki), adresów poczty elektronicznej sekretariatów: ministra, sekretarzy i podsekretarzy stanu w MIR, oraz numerów służbowych telefonów komórkowych tych osób. Ministerstwo jednak dwukrotnie odmówiło udostępnienia tych informacji. Powołało się na ochronę prywatności osoby fizycznej.

Sieć wystąpiła do sądu ze skargą na tę decyzję, a we wrześniu 2014 r. (sygn. akt II SA/Wa 523/14) WSA w Warszawie uchylił ją, ale tylko w zakresie wynagrodzenia szefa gabinetu politycznego. Sąd I instancji uznał, że tylko on pełni funkcje publiczne, a pozostałym członkom tego ciała przysługuje prawo do prywatności.

Sieć złożyła skargę kasacyjną.

Sędzia sprawozdawca zaznaczył, że nie ma przesłanek do różnicowania sytuacji szefa gabinetu politycznego od pozostałych członków, gdyż wykonują oni podobne zadania.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.