Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Pensja członka gabinetu politycznego jest jawna

01.06.2016, 08:52; Aktualizacja: 01.06.2016, 09:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Jawne powinno być nie tylko wynagrodzenie szefa gabinetu politycznego, ale też pensja pozostałych jego członków – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Reklama

Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła wniosek o dostęp do informacji publicznej w grudniu 2013 r. Poprosiło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (obecnie Ministerstwo Rozwoju) o udostępnienie danych członków gabinetu politycznego, wysokości ich wynagrodzenia miesięcznego brutto (w rozbiciu na poszczególne składniki), adresów poczty elektronicznej sekretariatów: ministra, sekretarzy i podsekretarzy stanu w MIR, oraz numerów służbowych telefonów komórkowych tych osób. Ministerstwo jednak dwukrotnie odmówiło udostępnienia tych informacji. Powołało się na ochronę prywatności osoby fizycznej.

Sieć wystąpiła do sądu ze skargą na tę decyzję, a we wrześniu 2014 r. (sygn. akt II SA/Wa 523/14) WSA w Warszawie uchylił ją, ale tylko w zakresie wynagrodzenia szefa gabinetu politycznego. Sąd I instancji uznał, że tylko on pełni funkcje publiczne, a pozostałym członkom tego ciała przysługuje prawo do prywatności.

Sieć złożyła skargę kasacyjną.

Sędzia sprawozdawca zaznaczył, że nie ma przesłanek do różnicowania sytuacji szefa gabinetu politycznego od pozostałych członków, gdyż wykonują oni podobne zadania.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.