Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Notariusze mają mniej obowiązków, niż sądzą

06.06.2016, 08:20; Aktualizacja: 06.06.2016, 08:34
 • Wyślij
 • Drukuj

Notariusz nie musi martwić się o PCC w sytuacji, gdy umowa o ustanowienie służebności przesyłu jest zawierana poza jego kancelarią, a u niego stawia się jedynie właściciel nieruchomości po to, by złożyć wymagane prawem oświadczenie woli – orzekł NSA.

Reklama

Sprawa jest precedensowa, bo dotychczas notariusze nie kwestionowali tego, że w takiej sytuacji ciąży na nich obowiązek płatnika, a brak jego realizacji spowoduje odpowiedzialność za niepobrany podatek.

Wątpliwości w tej sprawie miała jedna tylko notariusz, która wystąpiła do organu z wnioskiem o wydanie interpretacji. Kobieta nie kwestionowała tego, że jest zobowiązana pobrać podatek od przedsiębiorstwa przesyłowego i odprowadzić go do urzędu skarbowego w sytuacji, gdy stawiają się u niej obie strony i zawierają przed nią umowę o ustanowienie służebności, której towarzyszy złożenie oświadczenia o wyrażeniu na to zgody przez właściciela nieruchomości. Uważała jednak, że nie można żądać od niej realizacji obowiązków płatnika, gdy umowa zawierana jest w zwykłej formie pisemnej poza kancelarią, a do niej przychodzi jedynie właściciel nieruchomości, po to by złożyć samo tylko oświadczenie woli, które wymaga formy aktu notarialnego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uważał inaczej. A WSA w Białymstoku zgodził się z dyrektorem.

Inaczej orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że w takiej sytuacji obowiązek zapłaty podatku ciąży na przedsiębiorstwie, na rzecz którego ustanawiana jest służebność.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.