Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Biegli przyczyną przewlekłości procesów

07.06.2016, 09:25; Aktualizacja: 07.06.2016, 09:37
 • Wyślij
 • Drukuj

Oczekiwanie na opinię eksperta jest przyczyną przewlekłości 30 proc. postępowań. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany - informuje "Rzeczpospolita".

Reklama

MS chce wprowadzić weryfikację kwalifikacji biegłych, stworzyć ich centralny wykaz, wzmocnić nadzór, a także uregulować możliwość udziału niezależnych ekspertów w procesie weryfikacji kandydatów na biegłych. Resort zlecił też Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości przygotowanie analizy, aby się dowiedzieć, specjalistów z jakich dziedzin w sądach brakuje. Opracowanie ma być gotowe do końca czerwca.

Przygotowując projekt, MS uwzględni wyniki badań i ma zachęcić najlepszych ekspertów z deficytowych dziedzin do współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Nowe rozwiązania umożliwią też łatwiejsze znalezienie potrzebnych biegłych i ograniczą dzięki temu przewlekłość postępowań z powodu oczekiwania na ekspercką opinię.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.