Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Pensja prawnika jest jawna

13.06.2016, 08:12; Aktualizacja: 13.06.2016, 10:41
 • Wyślij
 • Drukuj

Dane o kosztach utrzymania etatu radcy prawnego obsługującego powiat mają charakter publiczny. Starosta musi je ujawnić - uznał WSA w Łodzi.

Reklama

Obywatel zwrócił się do starosty o udostępnienie informacji publicznej o tym, w jaki sposób realizuje się w urzędzie powiatowym obsługę prawną oraz ile miesięcznie kosztuje etat radcy prawnego. Starosta udzielił informacji, ale tylko, co do sposobu realizacji obsługi prawnej. Natomiast odmówił udostępnienia danych, co do etatu prawnika.

Mieszkaniec odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi. A SKO uznało, że starosta ma rację.

Mężczyzna nie dał jednak za wygraną i wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

WSA uznał skargę za zasadną. Uzasadnił, że udostępnianiu podlega informacja publiczna, w szczególności o majątku publicznym, w tym o majątku jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządów zawodowych i gospodarczych oraz majątku osób prawnych samorządu terytorialnego, a także kas chorych. Informacje odnoszące się, więc do wynagrodzenia pracowników jednostki samorządu terytorialnego mają charakter informacji publicznej. Dotyczą, bowiem sposobu wydatkowania majątku publicznego przez podmioty tworzące sektor finansów publicznych.

Według WSA, żądanie udostępnienia informacji publicznej obejmowało „koszty utworzenia/funkcjonowania każdego etatu" radcy prawnego, nie zaś jedynie i wprost wynagrodzenie zatrudnionego w tym charakterze pracownika.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.