Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Pensja prawnika jest jawna

13.06.2016, 08:12; Aktualizacja: 13.06.2016, 10:41
 • Wyślij
 • Drukuj

Dane o kosztach utrzymania etatu radcy prawnego obsługującego powiat mają charakter publiczny. Starosta musi je ujawnić - uznał WSA w Łodzi.

Reklama

Obywatel zwrócił się do starosty o udostępnienie informacji publicznej o tym, w jaki sposób realizuje się w urzędzie powiatowym obsługę prawną oraz ile miesięcznie kosztuje etat radcy prawnego. Starosta udzielił informacji, ale tylko, co do sposobu realizacji obsługi prawnej. Natomiast odmówił udostępnienia danych, co do etatu prawnika.

Mieszkaniec odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi. A SKO uznało, że starosta ma rację.

Mężczyzna nie dał jednak za wygraną i wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

WSA uznał skargę za zasadną. Uzasadnił, że udostępnianiu podlega informacja publiczna, w szczególności o majątku publicznym, w tym o majątku jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządów zawodowych i gospodarczych oraz majątku osób prawnych samorządu terytorialnego, a także kas chorych. Informacje odnoszące się, więc do wynagrodzenia pracowników jednostki samorządu terytorialnego mają charakter informacji publicznej. Dotyczą, bowiem sposobu wydatkowania majątku publicznego przez podmioty tworzące sektor finansów publicznych.

Według WSA, żądanie udostępnienia informacji publicznej obejmowało „koszty utworzenia/funkcjonowania każdego etatu" radcy prawnego, nie zaś jedynie i wprost wynagrodzenie zatrudnionego w tym charakterze pracownika.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.