Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Poprawki w regulaminie urzędowania sądów są niewystarczające

14.06.2016, 08:17; Aktualizacja: 14.06.2016, 08:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych nie tylko nie rozwiążą problemów, z jakimi obecnie muszą borykać się sędziowie, ale wręcz doprowadzą do ich pogłębienia. Taki wniosek płynie z uwag przesłanych przez prezesów sądów w ramach trwających konsultacji dotyczących projektowej nowelizacji.

Reklama

Wątpliwości wzbudzają korekty we wskaźnikach decydujących o tym, jaki procent wpływających spraw przypada na jednego sędziego.

W pozostałych opiniach podnoszone jest przede wszystkim to, że zmiany uniemożliwią lub znacznie utrudnią sędziom pełniącym dodatkowe funkcje wywiązywanie się z obowiązków. Chodzi m.in. o rzeczników prasowych, których obciążenie orzecznicze ma wzrosnąć z obecnych 50 do 90 proc. Podobnie oceniane jest podwyższenie z 25 do 50 proc. pensum orzeczniczego dla sędziów delegowanych do biura Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędziowie nie uznali również za wystarczającą propozycji zmiany art. 47 regulaminu, który obecnie brzmi: „W przydziale spraw nie uwzględnia się sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych nieobecnych w pracy z powodu choroby lub innej usprawiedliwionej niemożności wykonywania obowiązków służbowych”. Resort planuje dookreślenie, że sprawy nie będą przydzielane, jeżeli taka absencja będzie trwała powyżej siedmiu dni. Zdaniem opiniujących ten okres jest jednak zbyt krótki.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.