Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Poprawki w regulaminie urzędowania sądów są niewystarczające

14.06.2016, 08:17; Aktualizacja: 14.06.2016, 08:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych nie tylko nie rozwiążą problemów, z jakimi obecnie muszą borykać się sędziowie, ale wręcz doprowadzą do ich pogłębienia. Taki wniosek płynie z uwag przesłanych przez prezesów sądów w ramach trwających konsultacji dotyczących projektowej nowelizacji.

Reklama

Wątpliwości wzbudzają korekty we wskaźnikach decydujących o tym, jaki procent wpływających spraw przypada na jednego sędziego.

W pozostałych opiniach podnoszone jest przede wszystkim to, że zmiany uniemożliwią lub znacznie utrudnią sędziom pełniącym dodatkowe funkcje wywiązywanie się z obowiązków. Chodzi m.in. o rzeczników prasowych, których obciążenie orzecznicze ma wzrosnąć z obecnych 50 do 90 proc. Podobnie oceniane jest podwyższenie z 25 do 50 proc. pensum orzeczniczego dla sędziów delegowanych do biura Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędziowie nie uznali również za wystarczającą propozycji zmiany art. 47 regulaminu, który obecnie brzmi: „W przydziale spraw nie uwzględnia się sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych nieobecnych w pracy z powodu choroby lub innej usprawiedliwionej niemożności wykonywania obowiązków służbowych”. Resort planuje dookreślenie, że sprawy nie będą przydzielane, jeżeli taka absencja będzie trwała powyżej siedmiu dni. Zdaniem opiniujących ten okres jest jednak zbyt krótki.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.