Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Składki prawnika podatkowym kosztem w jego kancelarii

15.06.2016, 09:33; Aktualizacja: 15.06.2016, 09:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Zapłata składek członkowskich jest warunkiem wykonywania zawodu i co za tym idzie, uzyskiwania przychodów. Dlatego mogą być one kosztem podatkowym- uznała Izba Skarbowa w Katowicach.

Reklama

O interpretację wystąpił radca prawny prowadzący własną kancelarię. Co miesiąc wpłaca on składkę na rzecz samorządu zawodowego. Taki obowiązek wynika z przepisów. Warunkuje ona możliwość wykonywania zawodu.

Prawnik uważa, że składki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ spełniają one warunki wymienione w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Fiskus zgodził się, że wydatki na obowiązkowe składki członkowskie na rzecz organizacji zrzeszających osoby wykonujące dany zawód mogą być kosztem uzyskania przychodów.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.