Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Sądy pracowały taniej i efektywniej

22.06.2016, 09:00; Aktualizacja: 22.06.2016, 09:12
 • Wyślij
 • Drukuj

Jedna sprawa kosztowała 3,7 tys. zł, czyli o ponad 400 zł mniej, niż planowano.

Reklama

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała we wtorek wykonanie budżetu przez sądy powszechne w 2015 r. Ile wydały? Blisko 7 mld zł (wykonanie wydatków stanowi 99, 65 proc. planu). Dochody zanotowano na poziomie 2 mld 300 mln zł (realizacja 106 proc).

Posłowie podkreślali, że mimo stale rosnącego wpływu spraw sądy nie najgorzej radziły sobie z jego opanowaniem. W 2015 r. przybyło im 500 tys. spraw (w zestawieniu z 2014 r.). Z kolei liczba zaległości zwiększyła się tylko o 54 tys. Mniej (w 2014 r. – 3334; w 2015 r. – 2000) było też spraw załatwianych przez referendarzy.

Nieznacznie zmniejszył się też odsetek skarg obywateli na przewlekłość postępowań uwzględnionych przez sądy (z 10,9 do 9,5).

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.