Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Podatek ekologiczny zamiast akcyzy

27.06.2016, 09:14; Aktualizacja: 27.06.2016, 09:26
 • Wyślij
 • Drukuj

W ciągu trzech miesięcy ma powstać projekt ustawy wprowadzającej zupełnie nową daninę. Jej stawki zależeć będą od pojemności silnika auta i emisji spalin.

Reklama

Pomysł zrodził się w Ministerstwie Finansów i jest odpowiedzią na senacki projekt, który zakładał prawie czterokrotne zmniejszenie wysokości akcyzy od samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm sześc. Na zeszłotygodniowym posiedzeniu senackiej komisji infrastruktury, komisji ustawodawczej i komisji budżetu i finansów publicznych wiceminister finansów Wiesław Jasiński wyjaśnił, że tak duża obniżka miałaby negatywny wpływ na budżet państwa.

Pierwotnie chodziło o zmniejszenie stawki akcyzy z 18,6 proc. do 4,6 proc. podstawy opodatkowania (w czasie prac padła również propozycja 8 proc.). Pomysłodawcą zmian jest senator PiS Grzegorz Peczkis. Jego zdaniem taka zmiana ograniczyłaby znacząco lub nawet wyeliminowała proceder polegający na unikaniu przez podatników płacenia wyższej daniny od sprowadzanych z zagranicy samochodów z dużymi silnikami.

Grzegorz Peczkis twierdzi, że na źle skonstruowanych przepisach dotyczących akcyzy od aut budżet traci setki milionów złotych rocznie. Problem dostrzegło już również Ministerstwo Finansów, które przychyliło się do argumentów trzech grup przedsiębiorców związanych z rynkiem samochodowym: sprzedawców nowych pojazdów, firm zajmujących się recyklingiem pojazdów i importerów aut używanych.

– Na obecnym etapie zgodziliśmy się z wiceministrem Jasińskim co do tego, że nowy podatek będzie uwarunkowany pojemnością samochodów i emisją spalin – zdradza w rozmowie z gazetą Peczkis. I wyjaśnia, że jego stawki mają być bardzo zróżnicowane i w przypadku pierwszego kryterium bardzo rozbite, tj. odmienne dla pojemności do 1000 cm sześc., 1500 cm sześc., 2000 cm sześc., 2500 cm sześc., 3000 cm sześc., 3500 cm sześc. i powyżej. Z kolei w przypadku emisji spalin brana byłaby pod uwagę norma Euro o wartości do 4, 5 oraz 6 i ewentualnie czynnik związany z emisją tlenku węgla (CO).

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.