Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Skarżący nie muszą czekać na odpowiedź izby

28.06.2016, 09:16; Aktualizacja: 28.06.2016, 09:43
 • Wyślij
 • Drukuj

Podatnicy mogą wnieść skargę do sądu na wykładnię dyrektora izby skarbowej już na drugi dzień po wezwaniu go do usunięcia naruszenia prawa.

Reklama

To wniosek z wczorajszej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I FPS 1/16). Siedmiu sędziów sądu kasacyjnego uznało, że przepis prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) nakazujący wezwanie organu do usunięcia naruszenia nie wymaga od podatnika oczekiwania na odpowiedź organu.

– Z przepisów wynika tylko tyle, że wezwanie musi zostać wniesione. Nie wynika z nich natomiast obowiązek oczekiwania na odpowiedź – stwierdził sędzia Hieronim Sęk, uzasadniając uchwałę.

Dodał, że mając na uwadze konstytucyjnie zagwarantowane prawo obywateli do sądów, nie można stawiać im w tym dostępie przeszkód, które nie wynikają z prawa.

Tym samym upadła teza, że podatnik powinien czekać 30 dni na odpowiedź fiskusa, bo w przeciwnym razie nie byłoby sensu wzywanie organu do usunięcia naruszenia prawa. Sędzia Sęk wyjaśnił jednak, że musiałoby to wynikać wprost z przepisów. – Tę kwestię należy pozostawić ustawodawcy, bo tylko on może to zmienić – powiedział sędzia.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.