Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stosunki między sędzią a ministrem wynikają z podległości służbowej

29.06.2016, 09:14; Aktualizacja: 29.06.2016, 09:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Spór między ministrem a sędzią o przeniesienie do innego sądu to spór między przełożonym a podwładnym. A jako taki nie może być rozpatrywany przez sąd administracyjny – taki wniosek płynie z wczorajszego postanowienia wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Reklama

Sprawa dotyczyła sporu między ministrem sprawiedliwości a sędzią Grzegorzem Barnakiem. Ten ostatni chciał się przenieść do innego sądu. A jak stanowi prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.; dalej: u.s.p.) zgodę na to musi najpierw wydać właśnie minister sprawiedliwości. Wniosek o przeniesienie na inne stanowisko służbowe złożony przez sędziego Barnaka został jednak odrzucony. To go skłoniło do zaskarżenia decyzji ministra do sądu administracyjnego. W I instancji sędzia odniósł sukces. Orzeczenie to zostało jednak zaskarżone przez ministra sprawiedliwości, na skutek czego wczoraj NSA je uchylił i odrzucił skargę sędziego. Tym samym NSA nie uwzględnił wniosku Grzegorza Barnaka o zawieszenie postępowania do czasu rozpatrzenia sprawy, jaka – na wniosek rzecznika praw obywatelskich – zawisła przed Trybunałem Konstytucyjnym. RPO bowiem zaskarżył przepisy u.s.p. właśnie w zakresie, w jakim nie przewidują one możliwości zaskarżenia decyzji ministra sprawiedliwości o nieuwzględnieniu wniosku sędziego o przeniesienie na inne miejsce służbowe.

Jak tłumaczyła podczas wczorajszej rozprawy Irena Kamińska, sędzia NSA, aktu władczego ministra w zakresie nieuwzględnienia wniosku sędziego o przeniesienie na inne miejsce służbowe nie można traktować jako rozstrzygnięcia z zakresu administracji. Ponadto, jak wskazywała, skarga sędziego była niedopuszczalna także z tego powodu, że art. 5 pkt 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) mówi wprost o tym, iż sądy administracyjne nie są właściwe w sprawach „wynikających z podległości służbowej między przełożonymi i podwładnymi”.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.