Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stosunki między sędzią a ministrem wynikają z podległości służbowej

29.06.2016, 09:14; Aktualizacja: 29.06.2016, 09:22
 • Wyślij
 • Drukuj

Spór między ministrem a sędzią o przeniesienie do innego sądu to spór między przełożonym a podwładnym. A jako taki nie może być rozpatrywany przez sąd administracyjny – taki wniosek płynie z wczorajszego postanowienia wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Reklama

Sprawa dotyczyła sporu między ministrem sprawiedliwości a sędzią Grzegorzem Barnakiem. Ten ostatni chciał się przenieść do innego sądu. A jak stanowi prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.; dalej: u.s.p.) zgodę na to musi najpierw wydać właśnie minister sprawiedliwości. Wniosek o przeniesienie na inne stanowisko służbowe złożony przez sędziego Barnaka został jednak odrzucony. To go skłoniło do zaskarżenia decyzji ministra do sądu administracyjnego. W I instancji sędzia odniósł sukces. Orzeczenie to zostało jednak zaskarżone przez ministra sprawiedliwości, na skutek czego wczoraj NSA je uchylił i odrzucił skargę sędziego. Tym samym NSA nie uwzględnił wniosku Grzegorza Barnaka o zawieszenie postępowania do czasu rozpatrzenia sprawy, jaka – na wniosek rzecznika praw obywatelskich – zawisła przed Trybunałem Konstytucyjnym. RPO bowiem zaskarżył przepisy u.s.p. właśnie w zakresie, w jakim nie przewidują one możliwości zaskarżenia decyzji ministra sprawiedliwości o nieuwzględnieniu wniosku sędziego o przeniesienie na inne miejsce służbowe.

Jak tłumaczyła podczas wczorajszej rozprawy Irena Kamińska, sędzia NSA, aktu władczego ministra w zakresie nieuwzględnienia wniosku sędziego o przeniesienie na inne miejsce służbowe nie można traktować jako rozstrzygnięcia z zakresu administracji. Ponadto, jak wskazywała, skarga sędziego była niedopuszczalna także z tego powodu, że art. 5 pkt 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) mówi wprost o tym, iż sądy administracyjne nie są właściwe w sprawach „wynikających z podległości służbowej między przełożonymi i podwładnymi”.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.