Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Radca może przenieść się do adwokatury z datą przyszłą

01.07.2016, 08:38; Aktualizacja: 01.07.2016, 09:44
 • Wyślij
 • Drukuj

Wskazanie przez prawnika odległej daty rozpoczęcia działalności zawodowej w przeniesionej siedzibie, nie stanowi wystarczającej podstawy do odmowy wpisania go na listę adwokatów.

Reklama

Taki wniosek płynie z  wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wykonujący zawód radcy prawnego w 2012 roku powiadomił Okręgową Radę Adwokacką w B. o przeniesieniu siedziby zawodowej do S., wskazując jako datę rozpoczęcia działalności 11 lipca 2020 r. Wniósł jednocześnie o wpisanie go na listę adwokatów, którzy nie wykonują zawodu.

Okręgowa Rada Adwokacka w B. odmówiła prawnikowi wpisu na listę adwokatów, uznając, że określona data rozpoczęcia działalności zawodowej, w powiązaniu z deklaracją skarżącego wykonywania do tego czasu zawodu radcy prawnego w W., wskazywała na pozorność czynności przeniesienia siedziby.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, iż z przepisów wynika jasno, że adwokat nie może przenieść siedziby zawodowej do okręgu innej izby tylko wówczas, gdy wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Taka okoliczność nie miała jednak miejsca w tej sprawie.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.