Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Radca może przenieść się do adwokatury z datą przyszłą

01.07.2016, 08:38; Aktualizacja: 01.07.2016, 09:44
 • Wyślij
 • Drukuj

Wskazanie przez prawnika odległej daty rozpoczęcia działalności zawodowej w przeniesionej siedzibie, nie stanowi wystarczającej podstawy do odmowy wpisania go na listę adwokatów.

Reklama

Taki wniosek płynie z  wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wykonujący zawód radcy prawnego w 2012 roku powiadomił Okręgową Radę Adwokacką w B. o przeniesieniu siedziby zawodowej do S., wskazując jako datę rozpoczęcia działalności 11 lipca 2020 r. Wniósł jednocześnie o wpisanie go na listę adwokatów, którzy nie wykonują zawodu.

Okręgowa Rada Adwokacka w B. odmówiła prawnikowi wpisu na listę adwokatów, uznając, że określona data rozpoczęcia działalności zawodowej, w powiązaniu z deklaracją skarżącego wykonywania do tego czasu zawodu radcy prawnego w W., wskazywała na pozorność czynności przeniesienia siedziby.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, iż z przepisów wynika jasno, że adwokat nie może przenieść siedziby zawodowej do okręgu innej izby tylko wówczas, gdy wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Taka okoliczność nie miała jednak miejsca w tej sprawie.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.