Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dłużnik szybciej trafi na czarną listę

13.07.2016, 09:45; Aktualizacja: 13.07.2016, 09:54
 • Wyślij
 • Drukuj

Wystarczy, że konsument zalega 30 dni z zapłatą, a zostanie wpisany do rejestru biura informacji gospodarczej.

Reklama

Wynika to z opublikowanego właśnie projektu nowelizacji 10 ustaw przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Zgodnie z nim do biur informacji gospodarczej ma trafiać więcej danych o zaległościach w podatkach, składkach ZUS, a nawet opłatach za śmieci czy karach administracyjnych.

By wierzyciel mógł zgłosić dłużnika do BIG, wystarczy 200 zł konsumenta i 500 zł przedsiębiorstwa (tak jest i teraz). Nowością jest to, że zaległość można zarejestrować już po upływie 30 dni, a nie jak dotąd 60.

Nowe przepisy pozwolą też na usunięcie z automatów długów starszych niż 10-letnie. Zamieszczane będą też informacje o tym, że dług jest przedawniony.

EŚ/Źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.