Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dłużnik szybciej trafi na czarną listę

13.07.2016, 09:45; Aktualizacja: 13.07.2016, 09:54
 • Wyślij
 • Drukuj

Wystarczy, że konsument zalega 30 dni z zapłatą, a zostanie wpisany do rejestru biura informacji gospodarczej.

Reklama

Wynika to z opublikowanego właśnie projektu nowelizacji 10 ustaw przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Zgodnie z nim do biur informacji gospodarczej ma trafiać więcej danych o zaległościach w podatkach, składkach ZUS, a nawet opłatach za śmieci czy karach administracyjnych.

By wierzyciel mógł zgłosić dłużnika do BIG, wystarczy 200 zł konsumenta i 500 zł przedsiębiorstwa (tak jest i teraz). Nowością jest to, że zaległość można zarejestrować już po upływie 30 dni, a nie jak dotąd 60.

Nowe przepisy pozwolą też na usunięcie z automatów długów starszych niż 10-letnie. Zamieszczane będą też informacje o tym, że dług jest przedawniony.

EŚ/Źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.