Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rz: Kary finansowe dla zdegradowanych śledczych

14.07.2016, 10:13; Aktualizacja: 14.07.2016, 10:21
 • Wyślij
 • Drukuj

Prokuratorzy, których nowa władza przeniosła na niższe stanowiska, nie staną stawek awansowanych związanych ze stażem pracy.

Reklama

Taki wniosek płynie z interpretacji zawartej w piśmie Przemysława Funioka, dyrektora biura prezydialnego Prokuratury Krajowej, do którego dotarł DGP. Stracić mogą przede wszystkim z

degradowani z samych szczytów do rejonów lub prokuratur okręgowych. Wśród nich są np. Marek Jamrogowicz (dawniej pierwszy zastępca Andrzeja Seremeta), Marzena Kowalska (dawniej zastępca Andrzeja Seremeta), Dariusz Korneluk (dawniej szef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie), Jarosław Onyszczuk (dawniej zastępca szefa Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie), Artur Wrona (dawniej szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie). Niekorzystna wykładnia odbije się też na płacach śledczych z dawnej prokuratury wojskowej, którzy popadli w niełaskę nowej władzy.

Zdaniem prokuratora Funioka akt przeniesienia jest co do zasadniczego skutku równoznaczny z aktem powołania na nowe, niższe stanowisko. Zachowanie prawa do wynagrodzenia oznacza więc, że prokuratorom tym ustawa nie przyznała wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów nowo utworzonych jednostek (np. Prokuratury Krajowej, prokuratur regionalnych czy okręgowych). Tym bardziej więc nie przysługuje im prawo do uzyskania kolejnej stawki awansowej przewidzianej dla prokuratora Prokuratury Krajowej, regionalnej czy okręgowej.

EŚ/Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.