Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rz: PiS chce wzmocnić pozycję prezesa TK

15.07.2016, 09:39; Aktualizacja: 15.07.2016, 09:46
 • Wyślij
 • Drukuj

Senatorowie PiS zaproponowali poprawki do projektu ustawy o TK, które ograniczają rolę prezydenta.

Reklama

W czwartek odbyło się posiedzenie połączonych senackich komisji, które rozpatrywały uchwaloną przez Sejm nową ustawę o trybunale. Najważniejsza poprawka zgłoszona przez PiS wiąże się z odebranie prezydentowi prawa do przyspieszenia rozpoznania spraw przez TK. Jednocześnie daje prezesowi trybunału możliwość wyznaczania terminu rozprawy z pominięciem kolejności wpływu.

Kolejna poprawka dotyczy wyboru prezesa i wiceprezesa TK. Według senatorów PiS wystarczy, że zgromadzenie sędziów TK przedstawi mu trzech kandydatów, a nie, jak przyjął Sejm, „co najmniej trzech".

Komisja senacka zajmie się poprawkami w najbliższy wtorek.

EŚ/Źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.