Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rz: PiS chce wzmocnić pozycję prezesa TK

15.07.2016, 09:39; Aktualizacja: 15.07.2016, 09:46
 • Wyślij
 • Drukuj

Senatorowie PiS zaproponowali poprawki do projektu ustawy o TK, które ograniczają rolę prezydenta.

Reklama

W czwartek odbyło się posiedzenie połączonych senackich komisji, które rozpatrywały uchwaloną przez Sejm nową ustawę o trybunale. Najważniejsza poprawka zgłoszona przez PiS wiąże się z odebranie prezydentowi prawa do przyspieszenia rozpoznania spraw przez TK. Jednocześnie daje prezesowi trybunału możliwość wyznaczania terminu rozprawy z pominięciem kolejności wpływu.

Kolejna poprawka dotyczy wyboru prezesa i wiceprezesa TK. Według senatorów PiS wystarczy, że zgromadzenie sędziów TK przedstawi mu trzech kandydatów, a nie, jak przyjął Sejm, „co najmniej trzech".

Komisja senacka zajmie się poprawkami w najbliższy wtorek.

EŚ/Źródło: Rzeczpospolita

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.