Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Rośnie liczba prokuratorów wyrzucanych z zawodu

19.07.2016, 08:56; Aktualizacja: 19.07.2016, 09:02
 • Wyślij
 • Drukuj

Jeszcze trzy lata temu wśród kar dyscyplinarnych orzekanych wobec śledczych dominowały upomnienia i nagany. Sądy są jednak dla nich coraz surowsze - informuje "Rzeczpospolita".

Reklama

W 2015 r. do Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym wpłynęło 67 spraw, głównie o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Ale nie tylko. Na liście wniosków znalazły się też: obniżenie wynagrodzenia prokuratorowi zawieszonemu w czynnościach służbowych; przedłużenie zawieszenia w czynnościach; 19 wniosków o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

Jakie posypały się kary? Upomnienia (w 16 sprawach), nagany (w sześciu), wydalenie ze służby (w jednej) i przeniesienie na inne miejsce służbowe (też jedno).

Wydalenie z zawodu to najsurowsza z kar dyscyplinarnych przewidzianych dla śledczych. Jak wynika z najnowszych danych Prokuratury Krajowej, od 2010 r. do 2016 r. takich kar orzeczono 21.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.