Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RZ: Rośnie liczba prokuratorów wyrzucanych z zawodu

19.07.2016, 08:56; Aktualizacja: 19.07.2016, 09:02
 • Wyślij
 • Drukuj

Jeszcze trzy lata temu wśród kar dyscyplinarnych orzekanych wobec śledczych dominowały upomnienia i nagany. Sądy są jednak dla nich coraz surowsze - informuje "Rzeczpospolita".

Reklama

W 2015 r. do Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym wpłynęło 67 spraw, głównie o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Ale nie tylko. Na liście wniosków znalazły się też: obniżenie wynagrodzenia prokuratorowi zawieszonemu w czynnościach służbowych; przedłużenie zawieszenia w czynnościach; 19 wniosków o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

Jakie posypały się kary? Upomnienia (w 16 sprawach), nagany (w sześciu), wydalenie ze służby (w jednej) i przeniesienie na inne miejsce służbowe (też jedno).

Wydalenie z zawodu to najsurowsza z kar dyscyplinarnych przewidzianych dla śledczych. Jak wynika z najnowszych danych Prokuratury Krajowej, od 2010 r. do 2016 r. takich kar orzeczono 21.

PS/źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.