Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Korespondencja prokuratur to nie dokument wewnętrzny

21.07.2016, 08:42; Aktualizacja: 21.07.2016, 08:56
 • Wyślij
 • Drukuj

Pisma przekazywane między jednostkami prokuratury, a dotyczące sposobu załatwienia zgłoszenia o nieprawidłowościach pracy policji stanowią informację publiczną – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Reklama

Obywatel zwrócił się do Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji o udostępnienie pisma Prokuratury Okręgowej (skierowanego do wiadomości KGP). Dotyczyło ono nieprawidłowości w pracy Policji podczas sporządzania i przekazywania dokumentacji oraz zatajania i poświadczenia nieprawdy. Dyrektor Biura Spraw Wewnętrznych KGP poinformował go jednak, że pismo to nie stanowi informacji publicznej.

W konsekwencji obywatel złożył skargę na bezczynność komendanta głównego policji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i wygrał.

Skargę kasacyjną od wyroku I instancji złożył jednak komendant główny policji. Przekonywał, że WSA bez głębszej refleksji przyjął, iż pismo mające charakter czysto techniczny stanowi informację publiczną. Naczelny Sąd Administracyjny nie dał się przekonać i nie uwzględnił skargi. Przypomniał, że udostępnieniu podlega informacja publiczna o danych publicznych, w tym treść i postać dokumentów urzędowych. Nie ulega wątpliwości – zdaniem NSA – że sporny dokument jest dokumentem urzędowym, a nie – jak twierdzi komendant – dokumentem wewnętrznym. Taki charakter mają bowiem raczej zapiski czy notatki dotyczące sprawy. Nie można natomiast w tych kategoriach traktować dokumentu, który zawiera informację o przekazaniu sprawy do załatwienia konkretnemu organowi państwa.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.