Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Konfiskata rozszerzona nie może być nieograniczona czasowo

25.07.2016, 08:40; Aktualizacja: 25.07.2016, 11:16
 • Wyślij
 • Drukuj

Prawie pół miliona euro musi zapłacić Bułgaria wdowie po bossie tamtejszej mafii za dokonanie konfiskaty rozszerzonej jej majątku. Tak orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Reklama

Angelina Dimitrova (wdowa po przestępcy) i jej syn Konstantin Dimitrov pozwali w 2009 r. państwo bułgarskie. Jej mężowi formalnie nie udowodniono działalności w zorganizowanej grupie przestępczej. W 2001 r. wszczęto przeciwko niemu postępowanie, ale zostało ono umorzone przez prokuraturę, bo w 2003 r. mąż skarżącej został zastrzelony w Amsterdamie. Po jego śmierci w 2004 r. prokuratura w Sofii wszczęła postępowanie przeciwko wdowie o skonfiskowanie dwóch mieszkań, willi, działki, samochodu, czyli majątku zdobytego w latach 1990–1999. Oparła się na obowiązującej wówczas ustawie o własności obywatelskiej, która pozwalała na konfiskatę majątku obywatela, jeśli jego wartość przekraczała legalne dochody danej osoby. Wdowa i syn nie potrafili wykazać legalności majątku. Sądy obu instancji uznały, że w badanym okresie faktyczne przychody wdowy przekraczały legalny przychód, i zasądziły przepadek dóbr.

Dymitrovowie odwołali się do Strasburga.

Orzeczeniem z 3 marca 2016 r. trybunał przyznał rację skarżącym i zasądził na rzecz powodów odszkodowanie za straty moralne w wysokości trzech tysięcy euro za naruszenie art. 1 protokołu dodatkowego konwencji.

W ten czwartek zapadło drugie orzeczenie dotyczące sprawy wdowy i jej syna. Tym razem Strasburg wycenił straty materialne i zobowiązał państwo bułgarskie do wypłaty odszkodowania za przejęty majątek – 429 310 euro.

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.