Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

DGP: Dyplomacja przegrywa z jawnością

01.08.2016, 08:24; Aktualizacja: 01.08.2016, 08:35
 • Wyślij
 • Drukuj

MSZ przegrał proces przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. WSA nie zostawił suchej nitki na forsowanej przez resort tezie, że noty dyplomatyczne nie stanowią informacji publicznej.

Reklama

Teraz resort dyplomacji musi rozpatrzyć wniosek Marcina Puźniaka. Chciał on ustalić, jak polska strona wykonuje wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z lipca 2014 r. w sprawie więzień CIA.

Z korespondencji z Ministerstwem Spraw Zagranicznych obywatel dowiedział się, że skierowano w tej sprawie dwie noty do strony amerykańskiej – w marcu i maju 2015 r. W maju 2015 r. Puźniak, powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm. – dalej: u.d.i.p.), poprosił o udostępnienie tych pism.

Resort odmówił. Obywatel wniósł więc skargę do sądu i WSA przyznał mu rację.

Przypomniał, że informację publiczną stanowi treść wszelkiego rodzaju dokumentów odnoszących się do organów władzy publicznej. Zatem nie można uznać, że MSZ spełnił ustawowy obowiązek, streszczając obywatelowi treść dokumentu, skoro wnioskodawca prosił o dokumenty źródłowe. „Takie działanie (MSZ – red.) de facto stanowi odmowę udostępnienia informacji publicznej i wymaga wydania decyzji (...)” – wskazał WSA. A MSZ również tutaj uchybił procedurze nie wydając decyzji administracyjnej (choćby odmownej).

PS/źródło: DGP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.